Most éppen a Sciennet és a Lyoness van soron, de csaknem évente születik egy-egy új csillag (cég, szövetkezet, baráti társaság), amely arra épít, hogy a belépők gyakorlatilag a semmiből gazdagodhatnak meg.
E két díszmadár (és előttük nem kevesen) ráadásul termék nélkül, szóval még csak egy ős-amwayes tisztítószer sincs mögöttük, amivel autót, ablakot és fogat is lehet mosni, mert akkor legalább lehetne mondani, hogy az "univerzális" szó nem azt jelenti, hogy általános, meg hogy több mindenre jó, hanem azt, hogy gagyi az egész, dugd fel a seggedbe, az egész az ötletgazda meggazdagodását szolgálja.
Életemben egyszer voltam egy ilyen amwayes vagy legyek PC, MLM-féle beszélgetésen, udvariasságból mentem el, egy jó ismerősöm kért meg, hogy legyek szíves. A találkozó végig roppant kínos volt, egy kiugrott katonatiszt és egy óvónő magyarázta, hogy milyen jó lesz nekem, ha csatlakozom. "Mesés" jövedelemmel kecsegtettek, amit már - szerencsés voltam - akkor is megkerestem, a kaput azt tette be, amikor elkezdték vadidegen emberek forgalmi és egyben kereseti kimutatásait az orrom alá dugni, szinte menekültem onnan.
De még egyszer mondom, a Sciennet-féléknél még termék sincs/sem volt, amit a beugró kifizetése után bánatosan nézegethetsz otthon, miután az összes létező és valamire való emberi kapcsolatodat felégetted magad mögött. (Pár éve felhívtam egy ismerősömet, akivel évek óta nem beszéltem, hogy szeretnék vele találkozni, az ő szakmájába vágó dologról kívántam érdeklődni, naná, hogy az volt az első kérdése: AmWay vagy biztosítás?)
És ne legyünk szűk látókörűek, a módszert tekintve szinte ugyanez elmondható bankokról és pénzügyi szolgáltatókról, akik jóval a piaci kamatszint fölött ígérnek hozamot a befektetéseidre. Most éppen az MKB a kedvencem, amely 14,14%-ot hazudik egy bizonyos megtakarítási formára, a reklám vége egy képernyőnyi apróbetű, jaa, azért pár feltételnek meg kell felelni.
Ha rajtam múlna, betiltanám a "csillagos" reklámokat, nem beszélve azokról, amelyekben hangsúlyos szerepe van az akár szónak, ne feledjük, akár Penelopé Cruzzal is járhatnék, ha. Ha megfelelnék úgy hatvanhárom feltételnek, amelynek az átlagember never-ever. (Karácsony közeledtével különösen igaz, hogy a boldogcsaládos reklámoknak is gátat szabnék, ki látott már olyat, hogy egy por állagú tartósítószer-halmaz vagy egy tányérantenna elégedett mosolyt csal egy komplett família arcára, nem beszélve arról, hogy a telefonba éneklő lányt apró darabokra bírnám vágni egy rozsdás, életlen késsel, bár életem párja felhívta a figyelememet, hogy messze még január nyolcadika, amikor elindulnak a sale-out reklámok, kevesebb hóval, de ugyanannyi lánymosollyal...)
Anyway... (Remélem, kedves olvasó, értékeled eme egy angol szavas visszautalás-poénocskát.)
Egyáltalán nem akarok az ezeregyedik lenni, aki elemzi ezeket a csalásokat, csupán, tekintve, hogy éveken át álltam egy pénzügyi-befektetési szolgáltatónál a pult túloldalán, hadd szolgáljak egy-két általános érvényű jótanáccsal:
-1) Igen, vannak "csodák", vannak emberek, akik látszólag a semmiből gazdagodtak meg, és elvben, a nagy számok törvénye alapján akár Te is lehetnél ilyen ember, mégse áltasd magad! A többség az ilyen cégek kommunikációs gyakorlata alapján lúzer, akinek nem maradt más lehetősége a valamilyen szintű boldoguláshoz, mint az, hogy dolgozzon.
0) (Viszont) munkával még senki sem keresett rengeteg pénzt, az más kérdés, hogy van néhány nem kis vagyon a világegyetemben, amelynek megalapozása "egyszerű" munkával kezdődött. De a nirvánába jutáshoz szükség volt üzleti érzékre, kapcsolatokra, egy bizonyos fajta tehetségre, plusz vagy inkább összefoglaló néven szerencsére, mégpedig olyanra, amely véges számú egyednek adatott meg az emberi fajon belül.
1) A túl kedvező ajánlat gyanús. Érdeklődj, olvass, gondolkodj, mielőtt egy fillért is invesztálsz!
2) Semmi sincs ingyen és a kapitalizmus a profitra épül. Minden profitoreintált vállalkozás a nyereségre hajt. Te mint vásárló vagy ügyfél vagy résztvevő - ha nem vagy tulajdonos - az alapító, kiötlő, mentor, vezető réteg üzleti érdekeit szolgálod. Minél lejjebb vagy a hierarchiában, annál többet adsz felfelé, és kérdéses, mennyit kaphatsz vissza az alattad levőktől.
3) A tények makacs dolgok és a matematika egzakt tudomány. Lefordítva:
- ha kiadsz 100 egységet, legalább 101 egységet kell visszakapnod, hogy anyagilag gyarapodj. A költéseid után visszakapott 1-2, de még 10%-os jutalékból sem tudsz "gazdagodni". Az hogy "minél többet költesz, annál többet kapsz (vissza)", tényszerűen és nominálértékben lehet igaz, de nem jelenti azt, hogy egy ilyen visszatérítéses rendszerben gyarapodhatsz. Legefeljebb kevesebb lesz százalékosan a kiadásod, de te fizetsz!
- figyeld és légy tudatában az általános hozamszintnek. Jó irányadó adat a jegybanki alapkamat (mesterem Romhányi). Ha valaki jelentékeny mértékben a piaci hozam fölött ígér, az vagy hazudik vagy elhallgat.
4) A kapitalizmus és benne a befektetési piac olyan, mint a csajozás/pasizás: mindenki a legkedvezőbb arcát mutatja. Sohase feledd, hogy az a tétel, mely szerint a "múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli hozamokra nézve", annyit tesz, hogy volt egy időszakunk, amelyben jók voltunk, de ez lehet másképp is.
5) A piac mikroszereplőjeként nem tudod alakítani a folyamatokat. Ha szerencséd van, meg tudod lovagolni a trendeket, de a piac nem rólad szól. Ha van időd és energiád, követheted az eseményeket, de abban a pillanatban, hogy másra bízod a döntést vagy legalább a döntés-előkészítést, ki vagy szolgáltatva a tömegkezelésnek. Egyszerűbben fogalmazva: te a kis pénzeddel nem számítasz, és minél kevesebb a pénzed, annál hátrább vagy a preferenciaskálán! (Még egyszerűbben: téged már csak akkor hív a brókered, amikor már késő...)
6) A végére hagytam, de ez a legfontosabb: mindig gondold meg, hogy mennyit dolgoztál azért a pénzért, amit kockázatosabb konstrukcióba akarsz tenni. Ha a verítéked van benne, ne add oda a sziréneknek. Inkább kamatozzon alacsonyabb hozammal, minthogy elbukd. Ne feledd: ha a párnád alatt tartod, legfeljebb ellopják, ám ha van biztosításod, jó esélyed van, hogy megtérítik. De ha befekteted, bukhatod akár az egészet. A száz forint holnap is száz forint. Lehet, hogy ma öt zsemlét vehetsz érte, jövőre meg csak négy és felet. De az is jobb, mint, az éhezés.
7) Összefoglalva: gondolkodj! A kevesebb néha több.