Legálissá tennék a vérfertőzést Németországban - ilyen és ehhez hasonló címekkel tudósított a magyar (online) média a Német Etikai Tanács ajánlásáról, külön is kiemelve, hogy "A tanács határozatában kijelentette, véleményük szerint a vérfertőző kapcsolat beleegyező felnőttek között olyan alapjog, amely felülírja a család védelmének absztrakt jogát".
Persze a dolog már megint mélyebb és bonyolultabb annál, mint amit ebből a honi média volt szíves átemelni - és akkor még Bayer Zsolt témabeli öklendezésével nem is kívánok foglalkozni.
A mostani ajánlás egy konkrét ügy kapcsán elindult diskurzus eredménye. Ebben az ügyben - az iratok szerint - a rokoni kapcsolatban álló, de annak tudatában nem lévő férfi és nő létesített szexuális kapcsolatot, és az e kapcsolatból született négy gyermek közül kettő fogyatékosként látta meg a napvilágot.
A legegyszerűbb elszörnyedni és elborzadni, de az eset több izgalmas és érdekes kérdést is felvet. Először is nyilvánvalóan különbséget kell tenni a két beleegyező felnőtt (vagy fiatalkorú) által létesített szexuális kapcsolat és a kiskorú vagy fiatalkorú (vagy éppen felnőtt) rokonnal létesített, nem beleegyező szexuális kapcsolat (egyszerűen fogalmazva: vérfertőző megrontás vagy erőszak) között. Sokan ugyan még erre sem hajlandók, de ez egy alapvető dolog.
Másrészt érdemes lehet külön kezelni azokat az eseteket, amikor a két beleegyező fél nem tud, valamint amikor tud a rokoni viszonyról. Ha belegondolunk a mai kor párkapcsolati illetve szexuális szabadságába (egyeseknek ez szabadosság, nyilván), akkor valószínűsíthető, hogy a nem ismert rokoni kapcsolatban lévővel folytatott szexuális kapcsolatok előfordulási aránya nőtt illetve nőni fog - bár ez nyilván tízezrelékekben (százezrelékekben) mérhető esetszám (lesz). Úgy gondolom, az a legtöbb ember számára elfogadható, hogy a nem ismert rokoni kapcsolatban élők között szexuális együttlétért ne büntessék a részt vevő feleket.
Sokkalta érdekesebbek persze azok az esetek, amikor a rokoni kapcsolat tudatában van a két fél, ám érzelmi és/vagy nemi vonzódásból szexuális kapcsolatot létesítenek. Ezen a ponton érdemes megemlíteni Kalifornia állam szexuális együttlétekre vonatkozó legújabb törvényét, mely szerint az állami egyetemeken mostantól csak világos beleegyezéssel lehet szexuális kapcsolatot létesíteni. Azért rendkívül fontos ez a jogi szabályozás - bár a való életbe ültetése, pontosabban az egyes esetek egyértelmű jogi megítélése nem feltétlenül lesz egyszerű -, mert az én véleményem szerint a felnőttek közötti szexuális kapcsolat létesítésének jogi és erkölcsi megítélésénél az alapvető kérdés az, hogy a felek beleegyeztek-e a dologba. És figyelembe véve az amúgy tényleg évezredes erkölcsi korlátokat és beidegződéseket, ha két felnőtt fél úgy egyezik bele a szexuális aktusba, hogy ráadásul tisztában vannak a rokoni kapcsolattal - tehát annak ellenére létesítenek kapcsolatot, hogy ezt a beléjük nevelt erkölcsi, családvédelmi elvek, a tudatuk és a környezetük is tiltják, tiltanák -, akkor az valóban egy olyan intellektuális "gátugrás", amely esetében joggal merül fel a dekriminalizálás eltörlésenek igénye. Szerintem.
És még valami: én sajnos németül csak három szót ismerek - zwei bier, bitte! -, ezért nem ismerhetem meg eredetiben az Etikai Tanács ajánlásának indoklását. Mindenesetre érdekelne az okfejtésük. Elsősorban a miatt, hogy milyen gondolati folyamat, vezetett a döntésükhöz, és milyen érvrendszer alkalmaztak annak indoklásához. Valószínűleg sok nemcsak hasznos, de elgondolkodtató információhoz is hozzájuthatunk, ha ezt megismerjük.
(Szolgálati közlemény: aki elkezd cigányozni - akár nyíltan, akár burkoltan -, azt örökre kimoderálom. Tudom, hogy nem nagy fenyegetés, de szíveskedjék a magyarhirlap.hu-ra fáradni az, akinek ilyen ingerenciája van.)