Magyaridióta

Ha az idiotizmusból energiát lehetne nyerni, nagyhatalom lennénk.

Te mondád

Felelősségtudat

2010.06.29. 09:12 idelle

A hetvenes évek második felében mentem általános iskolába. Az első napok egyikén anyám adott egy tízforintost, hogy tegyem be takarékbélyegbe. Az osztályfőnök azt mondta, még nem jöttek meg a takarékbélyeg-gyűjtő könyvecskék, ezért nem tudom befektetni a vagyonkámat. Én meg hazafelé a sarki autósboltban ABBA matricát vettem a pénzből - rövid ideig vacillálva, hogy ne Boney M legyen-e.

A történetnek - azon túl, hogy mutatja a már gyerekkoromban is meglévő viszonyomat a pénzhez - két tanulsága van.

Az egyik, hogy nem arra költöttem a pénzt, amire kaptam. A másik, hogy utána hiába nézegettem vagy egy évtizeden keresztül az íróasztalra ragasztott matricát, a pénz ilyen módon történő elköltése  fölösleges és haszontalan volt.

"Save me!" - képinnen

Hitel, alma! Hitel, banánhéj!

Az árvízkárosultak felelősségével kapcsolatban felmerülő kérdéseket tárgyaló posztomban rövid kitérővel utaltam a devizahitelesek problémáira is, úgy gondolván, hogy a téma nem ér meg többet a pár soros mellékszálként említésnél.  Egy tegnapi hír miatt azonban, amely szerint az IMF pénzéből mentenék ki a bajba jutott devizahiteleseket, mégis kifejtésre érdemesnek találom a kérdéskört.

Ha valaki, akkor én aztán igazán és igazi ellenérzéssel viseltetek a bankok iránt, csakhogy ez a negatív hozzáállás nem zsigeri. Leginkább a válság kirobbanásában betöltött szerepük és az egyébként bármelyik multinacionális cégnél tetten érhető antihumánus elbánásmódjuk miatt nem kedvelem őket. Mégis úgy vélem, hogy általános vagy netán egyedüli bűnbakként beállítani őket a hitelfelvevőket ért pénzügyi veszteség miatt, legalább olyan primitív gondolat, mint a mostani terv a megsarcolásukra.

Bankár - nem tulajdonos, alkalmazott! - barátommal beszélgettünk a  hétvégén, a diskurzus során szóba kerültek a hitelek, ezen belül a devizahitelek is. Azt mondta, és ebben teljesen egyetértek vele, hogy a (túlzott) hitelfelvételből eredő problémákban az ügyfél és a bank felelőssége közös. Megemlítette még, hogy bár a bank ugyanúgy felel az alvállalkozóiért, mintha az ügyletet maga látta volna el, mégis számtalan esetben a nevükben eljáró ügynök volt gondatlan és túl mohó, és hozott be olyan hitelfelvevőt, aki a legnagyobb jóindulattal is kockázatosnak nevezhető. Ezzel persze azt is elismerte, hogy a bank sem alapos, bár ezzel kapcsolatban azt is megemlítette, hogy ha minden hitelkérelmet  a lehető legalaposabban vizsgálnának meg, az legalább három hétig tartana per darab, és a kutya sem venne fel hitelt. Az ügynököknek pedig az is feladatuk lenne, hogy mintegy előszűrőként  működjenek, de persze nekik nem ez számít, hanem hogy felmarkolják a jutalékot; az utógondozás nem feladatuk, az ügylet teljesülése pedig nem releváns a működésükben, így nincs hatással a pénzükre sem.

Az ellenoldalt talán egy másik bankos barátom által mesélt történet világítja meg, aki a nagymamájára hivatkozott. A nagyinak volt kábé három szénszünetes elemije, de csak annyit költött, amennyije volt. És még azzal is megfejelte, hogy úgy tartotta: "a legkevesebből is lehet félretenni, és a legtöbbet is el lehet költeni". Úgy látom, sokszor ezt a legegyszerűbb törvényt sem sikerül betartania a Syriusról származó, kilencszer csavarodott déenesű Szent Magyar népnek.

Mi lehet a megoldás?

Az ember vágyik a vagyonra, ingatlant és ingóságokat (fogyaszási javakat) vásárol. Leginkább ez utóbbiakra igaz, hogy viszonylag nagy hányaduk teljesen fölösleges, sőt nem is a felhalomzást, kizárólag a magamutogatást szolgálja. Sokan képtelenek felmérni valós igényeiket, még pontosabban az igényeik és a lehetőségeik közötti különbséget.

A problémát mégis a hitelfelvevő részéről célszerűbb megfogni. Ha mindenki vagy legalábbis a többség úgy gondolkozna, hogy csak a legszükségesebb esetben vesz fel hitelt, és helyette mondjuk hosszabb ideig gyűjt egy megvásárolandó nagy értékű termékre - úgy, hogy a pénz ráadásul neki kamatozik, és nem ő fizet kamatot rá -, akkor a gondok nagy részét máris orvosolnánk. Még elképesztőbb a helyzet, ha belegondolunk, hogy az egész csak elemi matematika: ha keresek 100 egységet, amiből a megélhetésem 80 egység, nem vehetek fel hitelt 30 egységnyi törlesztőrészletre, sőt tulajdonképpen még húszra sem, hiszen egyrészt a váratlan eseményekre is illik tartalékolni, másrészt ha devizahitelt veszek fel, az árfolyamkockázat növelheti a törlesztőrészletet. Bonyolult? Szerintem a nyolcéves unokaöcsém simán megérti.

A most bajban lévőkön ez persze nem segít. Ám inkább pártolok egy azonos törlesztőrészlettel hosszabbra nyújtott futamidőt - nekem például ilyen a gépkocsi-hitelem - folyamatos törlesztéssel, mint egy akármilyen rövid idejű fizetési moratóriumot. És hogy visszatérjek a bevezető sztorihoz: semmiképpen nem tartom jó gondolatnak, hogy a devizahiteleseket az IMF kölcsönéből mentsük meg! Azt a pénzt ugyanis nem erre adták a bácsik, és ne (már megint) a felelősen viselkedők fizessék a felelőtlenek cehjét!

Felelősség és felelősségtudat - szörnyű szavak, persze. Amikor hat éve lehetőségünk nyílt megvásárolni a lakást, amiben lakunk, úgy vágtunk bele, hogy egyrészt mérlegeltük, hogy jobban járunk, ha az albérletre fizetett pénzt a saját ingatlanunk törlesztésére fordítjuk, másrészt viszont, mivel hosszú távú perspektívában nem álltunk teljesen stabilan a lábunkon anyagilag, azt mondtuk, hogy belevágunk, de ha nem jön össze, eladjuk a lakást és megyünk vissza albérletbe. Tudom, hogy költői a kérdés, de vajon mikor fogják fel honfitársaink, hogy a 18. életév betöltésével minden cselekedetükért saját maguknak kell vállalniuk a felelősséget, és nem várhatnak arra, hogy anyuci, a tesó egy haver és legfőképp, hogy az állam kihúzza őket minden szarból, amibe saját maguk kormányozták magukat!?

Véleményem szerint az állam két módon segíthet: a bajba jutottakon adott esetben úgy, hogy az elvesztett, elárverezett lakásuk helyett szociális bérlakást juttat anekik. Ám ami fontosabb ennél: a szabályozói révén olyan gazdasági környezetet teremt, amelyben egyrészt a lehető legtöbb dolgozni akaró ember talál is munkát, másrészt a lehető legszigorúbb eszközzel próbálja megakadályozni a látszólag legális pénzügyi visszaéléseket.

Tudom, hogy ez utóbbi a nehezebb, elvégre a kormányt nem mi, hanem a tőke választja. És nemcsak furcsa, de aggasztó is, hogy a részvényesek látszólag semmit nem tanultak a válság elmúlt két éve alatt: ugyanazokkal a refelxekkel ugyanazt a profitabilitást várják el, miközben a világ borzasztó nagyot változott. Néha nem vagyok idealista, és ilyenkor tökéletesen tisztában vagyok vele, hogy ahogyan a virágnak sem tilthatjuk meg a virágzást, a tőkéstől sem várhatjuk el, hogy lemondjon a profitmaximalizálásról egy hosszabb távú, többek, de végül a saját érdekét is szolgáló ésszerűbb kapitalizmus és igazságosabb társadalom érdekében. Mint ahogyan valószínűleg a  politikusoktól sem várható el az épeszű gondolkodás, a józan paraszti ész világos egyszerűsége.

Mégis úgy vélem, nem állíthatjuk, hogy nincs remény. De amint írtam, a változtatást nekünk magunknak kell megkezdeni, mert ha eddig nem volt világos, most már az lehet: nem várhatunk másra, a saját életünk a mi felelősségünk.

158 komment · 1 trackback

Címkék: tizennyolc polifika kénegondolkozni felnyílószemek ekonómia

A bejegyzés trackback címe:

https://magyaridiot.blog.hu/api/trackback/id/tr172115445

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Bank-rablás 2010.06.29. 14:07:21

Tudjátok, mi mindenért tud egy bank pénzt levonni egy mezei bankszámláról? Páromnak NET számlája van az OTP-nél, de már nem sokáig, mert átvisszük egy másik bankhoz - a horror költségek miatt. Külföldön sosem hallott díjak, hihetetlen pénzlevonások... ...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Droli · https://soundcloud.com/drolimusic 2010.06.29. 14:07:46

Jó írás. Nagyon jó.

Hogy mit fogsz te ezért kapni :-)

likuzir 2010.06.29. 14:18:48

Nagyon jó, és igazságos írás.
A politikusok felelőssége szvsz most a legnagyob: el kell magyarázni, hogy ha ne adj' isten segítünk rajtatok, akkor az nem a két szép szemetekért van, hanem, mert nekünk lesz belőle hasznunk, nem (csak) a bankoknak. Ugyanis a "Devizahitelek forintra váltása" magyarázata emberi nyelven:
Figyelj te felelőtlen Barom, aki több kölcsönt vettél fel, mint amit vissza tudnál fizetni!
Most, hogy elszállt az árfolyam, azonnal még nagyobb sz..ba tolhatod magad azáltal, hogy az összes veszteséget azonal kifizeted, és elveszted a lehetőséget, hogy a helyreállt árfolyammal fizesd vissza. Ja és még valami: a lakásodat megvesszük, visszabérelheted, és így sokkal többet fogsz visszafizetni NEKÜNK, mintha tovább nyögnéd a devizatörlesztés részleteit! Be-be-beeee! Megválasztottatok minket, úgy kell nektek!!

Cyr · http://gyermekszoba.blog.hu 2010.06.29. 14:27:23

"Ezzel persze azt is elismerte, hogy a bank sem alapos, bár ezzel kapcsolatban azt is megemlítette, hogy ha minden hitelkérelmet a lehető legalaposabban vizsgálnának meg, az legalább három hétig tartana per darab, és a kutya sem venne fel hitelt."

2004-et írtunk, amikor felvettük a devizaalapú lakáshitelt. Nem három hétig, három hónapig (!!!) vizsgálgatta a bank, hogy megfelelően fogjuk-e törleszteni a hitelünket. Ki is futottunk volna az időből, ha nem azt az opciót választjuk, hogy karon ragadva az eladót, neki számolja le a kezébe a bank a pénzt. (még 2 nap lett volna a folyósítás ugyanis, a szerződéses határidőn túl, nekünk meg ketyegett volna a kötbér) Mégis felvettük a hitelt, most pedig egy kalap alá vagyunk sorolva a felelőtlenekkel. Most mondjam azt, hogy vau?
Nem mondom. Az alapos vizsgálat két dolognak szabott volna gátat. A hitelközvetítők elszaporodásának és gátlástalanságának, valamint a nyakló nélküli, átgondolatlan hitelfelvételeknek. A megfontoltan döntő hiteleseknek nem hiszem. Viszont most az a helyzet, hogy ÉPPEN a megfontoltan döntő, jelenleg is fizetni tudó devizahiteleseken csattannak a bedőlt hitelek. Itt már jogosan firtatnám, hogy ez vajon kinek a felelőssége. Tényleg az enyém, akire hárítják? Volt nekem valami hasznom a tömérdek, fedezet és biztosíték nélkül kihelyezett hitelből? Vagy ezt a balhét minimum felesben a hitelfelvevőkkel vigyék el a közvetítők és a bankok, ha már annyira nem bírtak magukkal a válság előtt? Az utóbbira szavaznék...

Cyr · http://gyermekszoba.blog.hu 2010.06.29. 14:41:13

Még valamit nem ártana tisztán látni, amikor arról beszélünk, hogy a saját pénzügyi helyzetüket nem megfelelően felmérők mire számítottak. Elárulom: arra, hogy FOGJÁK TUDNI fizetni. Végig. Ha arra számítottak volna, hogy állam bácsi majd' csak megsegíti őket, akkor éppen NEM hitelt kellett volna felvenniük. Szép csendben lábat lógázva kellett volna várniuk a szociális bérlakásra, bármire, amivel "meg lesznek segítve".
Nem vártak, igyekeztek - jól, rosszul, ez ugye utólag derült ki - a saját kezükbe venni a sorsukat. A lehetőség kínálkozott, megragadták. Arra ugyanis halovány remény nem volt, hogy a mára már fillérekért eladogatott bérlakások helyett újak épüljenek és kerüljenek átadásra. Hogy most mitől lenne, sejtésem sincs.
És ha már az eladogatott bérlakásoknál tartunk: az, hogy az önkormányzatok annak idején fillérekért szabadultak meg tőlük (ha előbb kifizetted a vállaltnál, még el is engedtek a tartozásból, nem úgy, mint ma a bankok, akik kvázi büntetik ezt az akciót!) vajon kinek a zsebéből történt? Kik keresték meg UTÓLAG - és dolgoznak meg a mai napig is - a rávalóért? Talált. A devizahitelesek. A felelőtlenek.

holex · http://fred-basset.blogspot.com 2010.06.29. 15:01:17

és ezek még csak a "rendes" THM-es hitelek, mennyien vesznek fel gyorspénzt 400-500%-os kamatra 12 hónapra... azok vannak/voltak igazán szarban.

viszont a post teljesen korrekt.

Humperdickk · http://kikellennekjonni.blog.hu/ 2010.06.29. 15:02:54

Hála Istennek, engem ez sem érint. A kocsilízingem ki fogom tudni fizetni (különben is, egy év se, és lejár), lakáskölcsönt meg nekünk NEM ADTAK.
És azért ez is egy szempont. Mármint hogy miért nem adtak. Nem azért, mert nincs munkánk: feleségemmel diplomás közalkalmazottak vagyunk, és nem keresünk rosszul se, pármilliós megtakarításun is volt, fizetjük az életbiztosítást stb. Azért nem adtak, mert nem volt fedezet. Másik ingatlan. Nagy, értékes másik ingatlan. Amire rá lehet tenni a jelzálogot. Amire IS. (Mert a megvásárlandóra, ugye, alapból...)
Nem tudom, ez változott-e azóta (2004 óta nem próbálkoztunk), de azért ez is egy szempont. Sokan nem azért vette fel hitelt, mert kellett hol lakni. Hanem a karonülő gyereknek, "jó lesz az 20-30 év múlva" alapon. Olcsó volt a kamat (államilag támogatott lévén még az inflációt sem érte el...), megérte.
Köztük hány dőlt be? És miért nem sajnálom őket?

sidol 2010.06.29. 15:06:37

Ebből a felelőtlen meg felelős adós szövegből már kicsit kezd elegem lenni, és szerintem nem vagyok egyedül.

Nemigazán volt belekelkulálva, hogy az akkori CHF kamat drasztikus csökkenése baromira nem jelenik meg a törlesztőkben, úgy is mondhatnám, hogy bank úgyfest csak egy irányban hajlandó módosítani a részletet mégpedig felfelé. Ha csökkenek a költségei (alacsony chf kamat) akkor nem a törlesztőt csökkenti hanem zsebretszi extraprofitként, ez kérem mennyire fair?

De kitérhetnék a kódexre is, vagy szerethetném, hogy én is irhatnék egy szép listát, hogy milyen okok miatt nem tudnám fizetni a mesterségesen magasan tartott törlesztőt pl. emelkedik a kenyér a benzin, a kutyakaja vagy a gáz ára esetleg csődbeviszik a cégemet vagy csesznek kifizetni a megrendelők vagy szimplán kirugnak... na ez már fair lenne?

Milyen szerződés az ahol az összes hasznot az egyik szereplő viseli az összes kockázatot meg a másik?

Lúdtalp 2010.06.29. 15:07:53

"A most bajban lévőkön ez persze nem segít." :) És ezzel indokolják majd hogy marad minden úgy, ahogy most van. Egyébként egyetértek, de aki megszívta, azt szvsz hagyni kellene. Gyászmagyarok.

Ez vagyok 2010.06.29. 15:09:58

@Humperdickk: Tévedés, hogy "engem nem érint". Sajnos, igen. Nekem sincs hitelem, nem is volt. De szinte nap, mint nap bukkanok a bankok általi arcátlan lenyúlásomra a számlavezetési díj emelkedésétől, a dematerializált értékpapír őrzési díjának felszámításán, a transzferálási díj horribilis összegén... keresztül olyan díjacskákkal, amit észre sem lehetne venni, hacsak nem vagyok eléggé szemfüles.

Szelid sunmalac 2010.06.29. 15:13:31

@sidol: @Cyr: Mielott felvettem a hitelt, alaposan korbejartam en is. Kaphattam volna jen, euro es frank alaput is. Ket szabaly alapjan indultam neki. Egy: Ha mar hitelt veszel fel, mindig abban a penznemben,amiben a fizetesed kapod. Ketto: Max a kereseted 35%-at koltsd hiteltorlesztesre. Szerintem meg fel eve is tobbet fizettem, mint a devizahitelesek, de en most is tudom menniy lesz a kovetkezo honapban, mibol feizetem ki es mennyim marad.

Ugyhogy kerem szepen abbahagyni a sirast, mert amikor nekem tobb volta torlesztoreszletem, en sem alltam neki rinyalni, hogy jaj-jaj allambacsi most segits meg!

Kenguru 2010.06.29. 15:15:29

Az a baj, ha 90-100 000 ingatlahitel bedol(ennyi van mar tul a hataron jelen allas szerint) az akkora sokk lenne a mar jelenge is doglodo ingatlanpiacra nezve, hogy azonnali altalanos aresest eredmenyezne.

Csakhogy ennek kovetkezteben lehet hogy kiderulne hogy NEKED es meg egy csomo jo adosnak a hitele joval tobb MINT A LAKASA erteke.
Es ezek utan a bank fel fog szolitani tovabbi fedezet bevonasara.
Raadasul a bankok konyveiben is nagyon rosszul nezne ki ennyi bedolt hitel, ezt kompenzalniuk kene megszigorubb hitelezessel, es bevetelnovelessel.

Ezt mindekpp az egesz orszag, es a nemzetgazdasag is megszivna.

A rossz hitelek kivaltasa tehet mindekinek az erdeke. Nomeg ezzel veszik ra a bankokat hogy befizessek a bakadot.
Ami ugye ebben a formaban gyakorlitalag hitelfelvetelnek tekintheto az allam reszerol.

A felelos hitelefelvetellel kapcsolatban amugy maximalisan egyertetek.
Egyebkent egy olyan orszagban ahol a hitelkepes emberek 70%-anak a jovedeleme khm nem transzparans, a bankoknak is nehez dolga van.

gumirocker 2010.06.29. 15:20:48

Ha valaki azt mondja, hogy alappal lehetett arra számítani, hogy a 70 ezres havi törlesztő részletből fél év alatt hirtelen 110 ezer lesz, akkor az ferdít.

De hogy a bankok miért adtak akkor devizahitelt olyannak, akinél már a 70 ezer is éppen hogy futotta, na az megint érdekes kérdés.

Nzoltan 2010.06.29. 15:26:51

Nekem van mind a kétfajta jitelből. Forintos, svájcifrankos. Most így utólag úgy gondolom, hogy sokkal többet ér a kiszámíthatóság, mint a bizonytalanság. Szerencsére nekem nem okoz problémát kifizetni a megnövekedett törlesztőt, nincs is rá igényem. Inkább most kéne felvenni még egyet.

Nzoltan 2010.06.29. 15:29:48

Különben meg köszönjük az elkúrónak, hogy most boldog-boldogtalan szív. Nem kéne itt állni az országnak, lehetnénk már Szlovénia is.

Robin Scherbatsky 2010.06.29. 15:31:05

@Szelid sunmalac-Elmeny designer: A szomorú az, hogy Neked még most is magasabb a törlesztőrészleted, mint a frankhitelesek nagy részének (azonos összegre vetítve nyilván), de ezt véletlenül sem gondolja át senki. Most gondolkodnak forintra váltáson, 215-ös franknál...

Globetrotter2014 2010.06.29. 15:35:53

Megint leírom bár már szóvá tettem korábban. Pár éve (2008) a bankok NEM adtak forintzhitelt. Egyszerűen elutasították, még akkor is ha valaki BE AKARTA VÁLLALNI A FORINTHITELT, akár kétszer akkora kamattal, évek óta viszonlag kiszámítható árfoylamok mellett is. Az hogy ezt megtehették elég sokat eláraul az akkori rendszerről. KI kellett volna állni a bankfelügyeletbek és beszülni a bankoknak: HOGY A FRANCBAN VAN AZ, HOGY A SAJÁT ORSZÁGBAN NEM ADNAK HITELT HAZAI DEVIZÁBAN? Mi speciel már régen visszafizettük volna, de akárcsak a forintra váltás, A VESZTESÉG RELIZÁLÁSÁT JELNETENÉ, ÉS LEGALIZÁLNÁ A BANK NYERÉSZKEDÉSÉT... Mielőtt itt mindenki elkezd fröcsögni a felelőtlen hitelfelvevőkről, a bank eleve az ingatlan töredékére ad hitelt, nekünk gyakrolatilag egy ingatlan eladásáig kellett volna, most ott állunk rajta, és nem tudjuk ("akarjuk") visszafizetni 2szeres árfolyamon az egészet...

Nzoltan 2010.06.29. 15:36:49

@Robin Scherbatsky: És realizálják a "hasznot".

hitelesCHF (törölt) 2010.06.29. 15:43:04

Ha lakni akarsz valahol én nics milliós apuci, aki megveszi a lakást helyetted, kénytelen vagy hitelt felvenni. Már amikor felveszi az embert tudja, hogy sokkal többet fizet vissza, mint amennyi a lakás ára, de kénytelen. Arra senki nem számított, hogy ekkora nagy árfolyamkülönbözet lesz. Szerintem a bank és az állam dolga, hogy megsegítse a bajba jutottakat. A munkabéreket kellene igazítani a valós világhoz! Lakni kell valahol, életem végéig nem lakhatok albérletben. Ha nyugdíjas lesz az ember miből fizeti? Abból a 80 ezer Ft-os nyugdíjból?

blás.hun2010=murderer 2,3-atm thief 7 year (törölt 2010.06.29. 15:43:18

"a (túlzott) hitelfelvételből eredő problémákban az ügyfél és a bank felelőssége közös"

És az állami szabályozás hol marad(t)?

szaszalino 2010.06.29. 15:43:50

Nekem 2 éve semmi béremelésem nem volt, válság előtti, és válság utáni problémákra hivatkozik a munkáltatóm. Igaz, itt az én cégemnél, soha nem látott megrendelés dömping vagyunk ellátva. Ennek ellenére, azt állítja (mondja) az cégigazgató, fillérekért vállaljuk a munkákat, béremelésre nincs lehetőség, szabadkozik folyton a cégvezető és hát a tönkrement versenytársak munkáit is ki kell gyártani valakinek… - tehát, nagyon úgy néz ki, egyben a máltai szeret szolgálat szerepét is átvettük (???) (tiszta hűjének néznek bennünket, de hát mit lehet tenni… , mit tudsz tenni???)
Végül is, ha belegondol az ember, és ha tényleg úgy isten igazán mélyebben elgondolkozik az ember, úgy jó mélyrehatóan, logikus a cégvezető érvelése: ha nincs konkurencia, akkor csak ezért is már nyomott árakon kell dolgoznunk. Tiszta sor.
Szóval, a válságra hivatkozva a munkáltatóm megemelte a teljesítménynormát is, mert meg kell tanulnunk, most mindenkinek többet kell letennie az asztalra, mert hát azért mégiscsak van munkahelyünk, hangoztatja fenyegetően…
Igaz, a célprémiumot elérni lehetetlen, és hát aki dolgozott már gyárban, az jól tudja és ismeri a helyzetet, mindig akadt egy-két Sztahanov elvtárs, de valahogy most ezeknek a bátor és kitartó embereknek sem sikerül a teljes célprémiumot összehozni, pedig vért izzadva vernek végig minden hónapot.
Szó mi szó, így béremelés és megcsappant prémiummal, durván havonta 60-70ezererrel keresek kevesebbet a 2008-as évhez képpest.
Kérdezem én, stabil munkahellyel (!!!) ki a faszom gondolta, hogy a 2007 elején felvett hitelt majd jóval kevesebb fizetésből kell majd fizetnem???
Tisztában voltam vele (nekem, érdekes módón, akkor is felhívták a figyelmem a bankban, s utána a közjegyző is kihangsúlyozta nyomatékosan) (pedig akkor még nem volt etikai faszságjai a bankoknak) hogy kockázata van a frankhitelnek, de én ezt, ott, akkor, tudomásul is vettem (én naiv barom, azt gondoltam, talán ezzel a fizetéssel, ami még most sem rossz (ezt el kell ismernem) sikerül problémamentesen fizetnem a törlesztést, és ha még talán a béremen is emelnek évente, egész könnyedén meg is élünk majd. Istenem, de szép gondolatok voltak ezek…
Azt viszont álmodni sem mertem volna, hogy a bérem nem fog emelkedi évekig, és a sok elhízott baromarcú amerikai bedönti majd a világgazdaságot, és itt Európában fizetjük vissza, hogy a hamburgerzabálóknak jó legyen továbbra is, és dupla annyit kell dolgoznom, kevesebbért.
Szóval nekem a frankhitel még most is fizethető lenne, így megemelkedve is, ha azon a színvonalon kapnám a fizetésem.
…ilyenkor mit lehet tenni???!

sanyix 2010.06.29. 15:56:24

hát valahogy így van. De a bankadó akkor is jogos. Kik is okozták a válságot, a szarkeverésükkel? Hát ők. Így tehát kell valami puffer ami felfogja az idióta bankárok férgeskedését.
Viszont az színtiszta igaz, hogy a hitelt felvevőknek is magukba kéne nézni, sírás helyett... kellett az a plazmatv státusszimbólum kocsi, notebook (amit 1 szóbában használnak kivétel nélkül)? Vagy kellett az a hitel egy olyan ház felújítására ami felújítás után sem ér annyit mint amennyi a felvett hitel? Kellett-e nagy arccal kicentizni a megélhetést a törlesztés mellé?
Én úgy vagyok hogy hitelt csak is a leg végső esetben, létszükség esetén, mondjuk akkor ha már kajára sincs pénz. Autó notebook plazmatv nuku, ha nincs rá pénz nem veszem meg, ennyi.

wmiki · http://kigondoltam.blog.hu/2014/07/20/stephen_hawking_538 2010.06.29. 16:09:06

"A nagyinak volt kábé három szénszünetes elemije, de csak annyit költött, amennyije volt. "

Mindazonáltal ha valaki nem egy indexes bérblogger, akinek anyuci-apuci tolja alá a lóvét, és ennek ellenére olyat luxusban szeretne élni, hogy saját lakást szeretne magának, neadjisten egy gépjárművet is, akkor kénytelen hitelt felvenni.

Am megoldás tényleg nincs, a pénzen alapuló rabszolgatartó társadalom összeomlása szükségszerű. Ami nem is baj.

Sieg 2010.06.29. 16:09:40

A hitelszerződés olyan, mint a többi: két fél szabad akaratából köti a feltételek teljes (potenciális) ismeretében, egyik félnek sem kötelező, az aláírás (és az informálódás a feltételekről) mindkét félnek saját felelőssége.

Az, hogy egy devizában felvett hitel törlesztőrészlete a deviza árfolyamától függ, nem atomfizika (de ha az is lenne, akkor sem rinyálni kellene, hanem szerződéskötéskor megkérni egy atomfizikust, hogy segítsen). Hogy a devizaárfolyamok sokat tudnak mozogni, ahhoz sem kell pénzügyi szakembernek lenni (az elmúlt 10-15 évben a dollár pl. volt 320 és 160 is).

Szóval a különösebb szívszaggató történetek, hogy miért kerültek rossz helyzetbe az emberek, nem különösen hatnak meg, pláne ha a helyzetben a felelősséget (mint mindig) másra akarják kenni. Teccettek volna gondolkodni, mielőtt a szerződést aláírták volna, jónapot.

Ha egy pert elvesztünk ügyvéd felkérése nélkül, lejön, hogy elcsesztük, hogy nem béreltünk fel ügyvédet. Ha egy megvett használt autóról kiderül, hogy rosszabb állapotban van, mint elsőre látszott, eszünkbe jut, hogy meg kellett volna nézetni autószerelővel. Ha túl kockázatos hitelszerződést írunk alá, akkor eszünkbe jut, hogy meg kellett volna szakértővel nézetni? A fenét, akkor mindenki más a hibás, a bankok, az állam.

A devizahitelesek hosszú éveken keresztül jól jártak, mert "bejött" a kockázat: élvezték a lényegesen alacsonyabb kamatokat, mint a kevésbé kockázatos, de lényegesen drágább forinthitelesek. Most, hogy "nem jön be", megy a visítozás, felelősség kenegetése és persze az igény, hogy a kockázatukat valaki más fizesse meg.

Ez pont azért rossz lépés (amellett, hogy igazságtalan is), mert így a jövőben sem lesz érdemes mérlegelni a kockázatokat, megerősíti az embereket abban, hogy válasszák a legolcsóbbat, ne foglalkozzanak a kockázatokkal, ha baj lesz, majd állam bácsi (értsd: mindenki más) kisegít.
Szóval pont az a baj, mint a bankok hóna alá nyúlással: a jövőbe is meg fogja érni a túlzott kockázatás, ha a kockázat "rossz" oldaláról tudják, hogy úgyis fedezve van.

ostván 2010.06.29. 16:16:53

Részlet egy másik írásomból:
A bankok nem azért halogatják a kilakoltatásokat, mert a kormány megtiltotta, vagy mert olyan rendesek az adósokhoz. Egyszerű és kemény üzlet ez, ahol arról van szó, hogy a végrehajtó által áron alul piacra dobott nagyobb mennyiségű lakás a többi - fedezetként eddig jól működő - ingatlannak is lenyomná az árát, tehát az eddig jól megítélt hitelek tömegesen átbillennének a fedezetlen kategóriába. Ez a banknak is elviselhetetlen terhet jelentene (tartalékot kellene erre a célra félretenni). Viszont az meg a visszafizetési morált rontja, ha egyáltalán nincs lehetősége a hitelnyújtónak fellépni a nemfizetők ellen (most 2 % a végrehajtásos ingatlanok mennyisége). Szóval ezt a kérdést a PIAC tudja a legjobban szabályozni.
Eddigi tapasztalataim alapján, amikor beleavatkoztak a (pártállástól függetlenül) hülye politikusok a piac működésébe, az mindig n ek e m került sokba (meg mindannyiunknak). És most megint ennek nézünk elébe.
Ha komoly mértékben kisegíti a kormány a rosszul fizetőket, az egyrészt üzenet a népnek, hogy nem érdemes rendesen fizetni (van egy elég széles réteg, aki erre vár, és már máskor is visszaélt a kormány segíteni-akarásával, pl. a távfűtési díjhátralékok elengedésekor arra erősen készült). Másrészt a rendes emberek - mi - fogjuk megfizetni (nagyobb adó formájában, vagy a beígért adócsökkentés elhalasztása útján) mások rossz döntéseinek a következményeit (miért vett fel annyi hitelt!).
Ne feledjük el, hogy a devizahitelesek
- rosszabbul jártak ahhoz képest, amire számítottak
- jobban jártak ahhoz képest, mintha forint-hitelük lenne (még mindig kisebb a havi törlesztőrészletük, mintha azt az összeget forintban vették volna fel!).
Szóval nem tudom, hogy Matolcsinak, vagy Orbánnak melyik rokona szorul rá annyira a támogatásra, hogy ilyen témát napirenden tartsanak, de a magam részéről megteszek mindent, hogy minél többen lássanak tisztán ebben a kérdésben.

Globetrotter2014 2010.06.29. 16:20:00

@Sieg: ez marhaság. AZ adásvétel egyenlő, jó esetben. TÁvközlési cég, bank stb nem egyenlő felek szerződése. Ezért kell szabélyozni és beavatkozni. Nem pedig kijtszani és benyalni. Mi speciel csak vesztettünk rajta, és az hogy a bank ragaszkodott hozzá sejtet valamit nagyrabecsült jegybankelnökünk módszereiről... Semmi oka nem volt arra hogy azon a nyáron ilyen megesan tartsa a FOrint árfolyamán. Ja várjatok de igen. Mintha akkor utalt volna ki pénzt a külföldi cégének...

szaszalino 2010.06.29. 16:22:17

@Sieg: A legnagyobb gond az, hogy a gazdaságban elveszik a pénzünk a modernkori gyarmatosítás miatt.
Neked mindent emelt áron adnak, villanyt, vizet, gázt, élelmiszert, hitelt, szóval mindent.
Kifizeted a magyar gazdaságban mindezt, de nem itt forog vissza a pénzed, bért nem emelnek, mert, ugye válság van.
Én két éve nem kaptam béremelést, 60-70ezerrel kevesebbet viszek haza 2008-tól az elérhetetlen célprémium, megemelt teljesítménynorma miatt. 20ezerrel nőt a frankhitelem, de leszarnám, csak ugyanannyi lenne a bérem még mindig, mint két éve volt. De nem, mindent megemeltek, kevesebb a zsém, és mégis csak én vagyok a hibás???

Sieg 2010.06.29. 16:25:11

@ZF2: Ehm. Tényleg azt gondolod, hogy egy szerződés csak akkor köt, ha "egyenlő" felek kötik? Mellesleg elég komolyan szabályozva van.

Ja, hogy olyan szabály nincs, hogy "meg kell tiltani az ügyfél kockázatvállalását"? Érdekes, csak most jön elő, amikor a kockázaton a t. ügyfél veszít. Legközelebb majd elkezdek én is visítozni, ha X részvényt veszek és bukok. Hiszen az értékpapírszámla-szerződést a "nem egyenlő" brókercéggel kötöttem. Nem tudtam, hogy ezen bukni is lehet, HELP!

smartdrive 2010.06.29. 16:26:29

@Kenguru: "Az a baj, ha 90-100 000 ingatlahitel bedol ,(...) az azonnali altalanos aresest eredmenyezne."

az nem baj, pont hogy jó. túl vannak árazva az ingatlanok

Sieg 2010.06.29. 16:28:24

@szaszalino: Egen. A sírás helyett küzdened kellene, hogy jobb helyre mehess dolgozni, ha nem tetszik.

Ez a "pénzmisztifikáció", ami a jobbos utópista elméleteket belengi, egyszerűen abból jön, hogy nem értik a gazdasági rendszert, ezért bődületes barom koncepciókkal jönnek elő, természetesen dúsan meghintve összeesküvéselméletekkel, zsidózással és a saját felelősség elhessegetésétől. Kizsákmányolás, globáltőke, miegymás. Honnan is ismerős ez nekem?...

idelle · http://egymondatban.blog.hu/ 2010.06.29. 16:29:59

@wmiki: "Mindazonáltal ha valaki nem egy indexes bérblogger, akinek anyuci-apuci tolja alá a lóvét"

paranoiás vagy.

"akkor kénytelen hitelt felvenni."

igen, a legtöbb fejéhez még pisztolyt is szorít a pénzügyi tanácsadója, ha nem akar hitelt felvenni.
a viccet félretéve: senki nem mondta, hogy ne vegyél fel hitelt, sőt azt sem mondtam, hogy senki ne vegyen fel hitelt.
ahogy írtam is, nekem lakásom és kocsim is hitelből van, mindkettő svájci frank. zsebbe nyúlok, káromkodom, és havonta fizetek, időre. majd ha nem tudok - előfordulhat, semmi nincs kőbe vésve -, akkor módosítok az igényszintemen.

Globetrotter2014 2010.06.29. 16:30:47

@Sieg: jó, akkor szerinted normális az ha a bankok megtehetik, hogy egy országban de facto nem hajlandók a saját deivzanemben hitelt adni? Normális-e az hogy hogy minden gazdasági fudnemantummal szemben a forint egy fél évig abnormálisin magasan áll, anélkül hogy a jegybank beavakozna? Mondom, kellett a fenének a devizahitel, NEM ADTAK forinthotelt. Nálad ez rendesen leszabályozott ÁSZFbe vagy a szerződési szabadság kategóriájába passzol? Ott a zsé a számlán, azóta sem tudunk előtörleszetni...

fesztiválozó · http://legyenrend.blog.hu 2010.06.29. 16:31:07

Nem is értem azt a felvetést, hogy az IMF-től kapott pénzből a devizahiteleseket húzzák ki a bajból.
És mi lesz, ha elfogy a pénz?
Nem inkább arra kéne fordítani ezt a pénzt, hogy a gazdaságot olyan helyzetbe hozzák, ami magával hozza a forint erősödését?

Egyébként kezdem azt hinni, hogy ez valami magyar betegség, hogy olyan dolgokra szeretünk marha sok pénzt elkölteni állami szinten, amiknek a gazdaságélénkítő hatása erősen kérdéses (pl. metroépítés, autópályaépítés). Reméljem ez a jövőben pozitív irányba fog változni.

smartdrive 2010.06.29. 16:31:57

@wmiki: ezek szerint a nagyija milliomos lehetett, ezért nem érezte át a Te helyzeted

Globetrotter2014 2010.06.29. 16:32:19

@smartdrive: nicnsenek túlárazva. Legfeljebb a te fizetésedhez képest. Nézz körül Szlovákiában, Cseheknél, aztán a nagyobb európai világvároskoban, BP még egy olcsóbb hely...

szaszalino 2010.06.29. 16:33:04

@Sieg: Te egy barom fasz vagy, akinek vagy minden a seggébe van tolva és nem érez ebből az egészből semmit, vagy csak éppen egy nincstelen fasz, aki most röhög a mások baján, és osztja az észt, hogy bezzeg...!

Globetrotter2014 2010.06.29. 16:33:23

@fesztiválozó: a gond az hogy az IMF hotel egy áthidaló hitel. Nem olyan amiből veszteségeket lehet realizáni, mert vissza kell fizetni. Meglepne ha másra is lehetne ahsználni mint az államadósság refinanszírozására...

smartdrive 2010.06.29. 16:34:55

@ZF2: "szerinted normális az ha a bankok megtehetik, hogy egy országban de facto nem hajlandók a saját deivzanemben hitelt adni?"

de hát mi alapján köteleznéd őket erre? ez egy jogi nonszensz lenne

inebhedj - szerintem 2010.06.29. 16:35:42

Na már megint összeszaladt.

Hát akkor...

1. A hitel felvétel okai között érdemes különbséget tenni, a lakáshitelek és a fogyasztási hitelek megkerülhetetlensége nem egy kategória (és azonbelül is árnyalt a dolog). Ezenkívül a céges hitelek is erősen léteznek, amik szintén rendkívül kellemetlenül érintik az egyszeri dolgozókat (mégha azok hosszas mérlegelés után albérletben laknak egyedül).

2. Valójában kissé hitelesebb lenne a sok felelősségteljes vs. felháborodott hozzászólás, ha párhuzamosan megjelenne mondjuk a hozzászóló kiskorú gyermekeinek száma (nálam: 2).

3. A "miért nem kért fel a hitelfelvevő szakértőt" jellegű értetlenkedéseknél valamiért mindig az a benyomásom, hogy a kérdést feltevő szatyorban él, hiszen:

a., Pontosan mit is lehet szakérteni? Mondjuk a THM-et? A THM-nek SEMMILYEN fontossága nincs, teljesen FÖLÖSLEGES mérlegelni, mivel a hitelszerződés (amit életszerűen NEM lehet korábban áttanulmányozni, jellemzően a közjegyző előtt szembesül vele az ember, aki mást mond, az a statisztikai szórásban leledzik, vagy kübli-információkat szajkóz) 3., 10., 276. oldalán a 34. sor közepén ott van, hogy hitelintézet jogosult valamilyen sapka-nosapka okból bármikor módosítani a kamatot.

b., Az elmúlt három évben szemtanúi lehettünk, hogy a pénzintézetek, befektetők, stb-k szépen összegazdasági válságozták magukat, amiből aztán vagy állami segítséggel kikerültek, vagy jól becsődöltek. Ezek kérem szépen azok a bizonyos szakértők ugye. Eszerint a szakértők megkérdezésének fő célja az, hogy bármit tanácsolnak is, tegyük az ellenkezőjét?

c., Vagy ha nem b., akkor kik is a szakértők? A hiteleket - tudomásom szerint - pénzügyi szakértők (hitelintézetek), és pénzügyi tanácsadó cégek (hitelközvetítők) hathatós tanácsai, és jótékony irányítása folytán érheti el az egyszeri polgár. Van valami bónusz, sötétben bujkáló grémium is, aki szakért még ugyan, de őket furcsamód csak hitelt fel nem vevő, felelősségteljes szingli albérletezők találják meg?

Az egyik ilyen témájú szálban egyszer már megkérdeztem, hogy vajon, ha én 2006 őszén (3 hónap banki mérlegelés után) felvettem CHF alapú hitelt egy 1000 nm-es telken álló 140 nm-es használt ingatlanra, amelynek a törlesztőrészlete azóta uszkve megduplázódott (és ez amúgy rendkívül rossz dolog ám), akkor túlvállaltam-e magam, és mi lett volna a helyes lépés?

Senki nem tudta. A szakértők sajnos nem olvasták az érintett blogot.

Talán majd itt.

smartdrive 2010.06.29. 16:36:01

@ZF2: azok is túl vannak árazva. azt kell megnézni, mennyi munkával állítják elő

Sieg 2010.06.29. 16:36:48

@ZF2: Persze. Ők döntik el, hogy hová fektetik a betéteseik pénzét. Ha nem adnak forinthitelt, ez van, kell keresni olyat, amelyik ad. Valszeg azért nem, mert hosszú évekig a kutyának sem kellett forinthitel, ezért megszüntették a konstrukciót.

A "mesterségesen erősen tartott forint" legendájáról meg annyit, hogy amikor erős volt a forint, akkor az MNB lebegtetési sávjának erős szélén tartózkodott a forint, vagyis az MNB azért avatkozott közbe, hogy ne erősödjön túlzottan.

Sieg 2010.06.29. 16:37:51

@szaszalino: Gratula, gyönyörű gondolatmenet, bravó.

Veder1 2010.06.29. 16:42:05

@Sieg, már ne haragudj, de ez baromság. A kockázatot kizárólag az ügyfél viseli, a bank semmit. Amikor csökkent a CHF alapkamat, a bank arra hivatkozva, hogy drágábban jut chf-hez elkezdte növelni a saját kamatát. Most őszintén, hát hol érdekel az engem, hogy a bank mennyiért szerez CHF-et, neki nem kellene kockázatot vállalnia?

Ez ellen kellene az állami szabályozásnak fellépnie, csak nem mernek, mert mindenki a bankok, tágabb értelemben a világ pénzpiacának a fogja. Még maguk a bankok is... Ez egy ördögi kör.

szaszalino 2010.06.29. 16:43:43

@Vödör: ...fenéket Sieg majd kijavít, ez csak zsidóelmélet.
'Étcsé 'má szót...

smartdrive 2010.06.29. 16:44:29

@Vödör: a bank kockázata, hogy az ügyfél nem tud fizetni abból a kockázatoból kifolyólag, amit ő visel

ennyire bonyolult?

wmiki · http://kigondoltam.blog.hu/2014/07/20/stephen_hawking_538 2010.06.29. 16:44:46

@idelle: lehet hogy te zsebből fizeted a hiteleidet, de nem lehet mindenki vezető beosztásban a semmittevő kft-nél, vagy nem lehet mindenki olyan szerencsés, hogy állami beosztásban székmelegítő

ahhoz, hogy ezt te meg tudd tenni, sokaknak kell rabszolgaként robotolniuk

Sieg 2010.06.29. 16:46:53

@Vödör: Hm, egyrészt a kamatváltozás túró az árfolyamváltozáshoz képest.

De hogy egyértelmű legyen: nem nem jött volna le, akkor nem azt mondom, hogy minden megkötött hitelszerződés fantasztikusan jó és tökéletes volt. Azt mondom, hogy a szerződés a feltételeit aláíráskor tartalmazza. Ezeket az aláírók felelőssége megismerni és ennek ismeretében mérlegelni, hogy aláírják-e vagy sem.

Az nem érv, hogy "nem olvastam el", vagy "nem értettem", mint ahogy semmilyen más szerződésnél sem az. Ha nem vagy benne biztos, szakértőt kell fogadni, mint minden más fontos szerződés esetében. Itt van a hitelfelvevő felelőssége.

Ha olyan kitételt akar a bank alkalmazni, ami a szerződésben nincs bent, be kell perelni.

szaszalino 2010.06.29. 16:48:14

@wmiki: Sieg megmondta a tutit!
'dogozzá keményebben, és 'mennyé másik melóhejre, sok van úgyis, nem győz az ember válogatni, csak balfaszok vagyunk váltani....

Sieg 2010.06.29. 16:50:29

@szaszalino: Eeegen, ezt úgy hívják, hogy egyéni felelősségtudat, a jelenlegi gyakorlattal ellentétben, amikor próbálunk minél hangossabban sírni, hogy "aggyatok többet", a felelősséget mindig másra hárítani, anélkül, hogy magunk valamit tennénk érte.

wmiki · http://kigondoltam.blog.hu/2014/07/20/stephen_hawking_538 2010.06.29. 16:51:56

@szaszalino: aki szerint a kemény dolgozás, és a pénz között összefüggés van, az meseországban él

szaszalino 2010.06.29. 16:54:36

@Sieg: Baszki öcsém, neked annyi eszed van, mint nekem fölösleg!
Nézzé 'má körbe, hol a faszomba élsz, mikor mentél ki utoljára utcárra???
Vagy svájcból nyomod a tutit???
...édes faszom

idelle · http://egymondatban.blog.hu/ 2010.06.29. 16:55:48

@wmiki: ugyanúgy bankszámláról fizetem, mint más, te agresszív kismalac! :)

szaszalino 2010.06.29. 16:56:07

@wmiki: pedig csak azt hittem csak sír a szánk, amúgy minden oké, csak nekünk semmi nem elég...

Globetrotter2014 2010.06.29. 16:59:06

@Sieg: azért 10 bankból egy nem ártott volna ha ad FT hitelt nem? EGYIK SEM ADOTT. Persze mindegyik más kifogással. De ezen kifogásoknem játszottak a devizahitelnél, érdekes módon. Nem hiszem hogy annyira nem keresték volna a FT hitelt 250 es euroárfolyamnál. 320nál megérteném. Ott ugyanios a devizahitelt tüntették el jól felfogott érdekből. Érdekes hogy a legmagasabb deivzahitelfevétel pont akkor volt amikor a legrosszabbul jártak vele. Ez azért elgondokoztató nem?

idelle · http://egymondatban.blog.hu/ 2010.06.29. 16:59:12

@inebhedj: "Valójában kissé hitelesebb lenne a sok felelősségteljes vs. felháborodott hozzászólás, ha párhuzamosan megjelenne mondjuk a hozzászóló kiskorú gyermekeinek száma (nálam: 2)."

nem jó az érvelés gondolatmenete, mert baj van a sorrendiséggel: a gyerekvállalásra is igaz kellene hogy legyen a felelős gondolkodás.

Globetrotter2014 2010.06.29. 17:01:30

@smartdrive: nem, nicsenek túlárazva. Mégis szerinted mi nem lenne túlárazva? 10 miller nem egy olyan összeg amit nem lehet összekalpozni ha van kis havi megtakarítás, ezért már van lakás (valamilyen), ha pedig a befektetés is számít akkor a 20as határon akadnak dolgok (10 miller plus kis szülői segtíség+hitel nem lehetetlen vállalás).

labi 2010.06.29. 17:01:53

Nos, léegutóbb amikor a nagyonsajnálatraméltó szegénycsaládot tették ki a gonosz bankok mert nem tudták fizetni a részleteket, akkor azárt megcsapta a fülemet az anyuka nyilatkozata. Mármint hogy elvitték minden ingóságukat a raktárba, szekrényeket, hűtőt, PLAZMATÉVÉT, stb-t.

Ja bocs.

Veder1 2010.06.29. 17:02:04

@Sieg,

"Az nem érv, hogy "nem olvastam el", vagy "nem értettem", mint ahogy semmilyen más szerződésnél sem az."

Azzal vitatkozol, amit senki sem mondott. Én teljes mértékben megértettem a szerződést, még azt a pontot is, ahol a bank fenntartja magának a jogot, hogy bármekkorára növelje egyoldalúan a kamatot. Tiszta szerencse, hogy nem növelték még néhány százalékról, néhány ezer százalékra, mert megtehetnék. A szerződést persze nem lehetett módosítani, és mindegyik banknál ugyanúgy benne volt ez a kikötés. Nesze neked piaci verseny...

Én csak azt mondom, hogyha lakni akarsz valahol, akkor előbb utóbb venned kell egy lakást, mert Mo-n az bérlakások nem megoldottak, ellentétben Nyugat-EU-val. Ha pedig lakást veszel, azt biztos nem tudod kp kifizetni ismerve a hazai fizetéseket, tehát hitelt veszel fel. Mivel állambácsi nem meri korlátozni a bankokat (még a végén megsértődnek és kivonulnak, akkor meg leáll a gazdaság), ezért azok kényük-kedvük állapíthatják meg a szerződési feltételeiket.

Mindig a szakértőkkel jössz, de értsd meg, nincs olyan. Az egész világon nincs olyan, hogy szakértő, mindenki szajkózza a magáét, aztán vagy bejön, vagy nem. Egyébként milyen szakértőt kérdeztél volna meg 2006-ban? Mind azt mondta volna, hogy szárnyal a világgazdaság, nem lesz itt semmi baj.

Egyébként az egészre kizárólag egy gyógymód van, ha a tisztelt politikusaink végre hajlandóak lennének a magyar gazdaságot rendbe rakni. Na akkor nem kellene kisegíteni a bajba jutott hiteleseket. Egy gond van ezzel, hogy nem hiszem, hogy ma Mo-n bárki képes, vagy alkalmas lenne erre, ezért maradnak az ilyen "IMF-ből hiteltörlesztést" lufik...

szaszalino 2010.06.29. 17:03:36

@idelle: szintén zenész (2 gyermek)
18 éve dolgozom egy munkahelyen, csak most anyagilag szópóágon. Bár asszony igaz ebben az évben kapott 1700/FT.-/hó illetmény növekedést, mert egy másik kredit rendszerbe került, szóval sokkal jobb lett minden azóta :)

Globetrotter2014 2010.06.29. 17:04:36

@smartdrive: 10 éve a bakhitel ritka volt mint a fehér holló. 2000ig komoly deviazkorlátpzások voltak élteben. 2002ben a lakáshitelkonceciót FT-ra dolgozta ki a régi gárda, be is segített az árfolyamba. A devizahiteleket nyugodtan lehetett volna korlátozni, az ÁSZFeknél többletbiztosítékokat kérni. Egyáltalán mi szükség volt rá? Olyan nonszenszről nem is bezsélve amit fent vázolztam...

idelle · http://egymondatban.blog.hu/ 2010.06.29. 17:05:15

@inebhedj: "Az egyik ilyen témájú szálban egyszer már megkérdeztem, hogy vajon, ha én 2006 őszén (3 hónap banki mérlegelés után) felvettem CHF alapú hitelt egy 1000 nm-es telken álló 140 nm-es használt ingatlanra, amelynek a törlesztőrészlete azóta uszkve megduplázódott (és ez amúgy rendkívül rossz dolog ám), akkor túlvállaltam-e magam, és mi lett volna a helyes lépés?"

önmagában a megduplázódás nem jelent semmit.

a felelős gondolkodás azt jelenti, hogy mérlegeled:
- mi történik a hitellel és így az ingatlannal, ha keresőképtelenné válsz (bármikor előfordulhat, sajnos)?
- mi történik, ha jelentékeny mértékben visszaesik a jövedelmed?
- mi történik, ha extrém módon megváltoznak pénzügyi feltételek?

ha mindezeket mérlegeled, megpróbálod kivédeni és/vagy bebiztosítani és úgy döntesz, hogy hitelt veszel fel, és mégis gáz lesz, akkor jöhet a "B" terv. mert van "B" terv, ugye?

idelle · http://egymondatban.blog.hu/ 2010.06.29. 17:05:57

@wmiki: "gondolom akkor nem minimálbér a fizetésed :S "

természetesen nem. miért érdekes ez?

inebhedj - szerintem 2010.06.29. 17:07:43

@idelle:

ez így van.

A lehető legfelelőtlenebb dolog mind az egyén, mind a társadalom szempontjából, ha valaki mindenféle kibúvókra hivatkozva nem vállal gyereket, hiszen ő potenciálisan arra aposztrófálja magát, hogy öregségére majd azok utódai tartják el, akik vállaltak gyereket.

Igazából indokoltnak tartanám a nyugdíjjárulék mértékében érzékeltetni a felelőtlen döntésük súlyát a gyermektelenekkel, de ez ebben a szálban teljesen offtopic.

Globetrotter2014 2010.06.29. 17:07:51

Egyébbként nem kellene semmi mentőakció, vigyék fel a Ftot egy rendes árfolyamra és tegyék kötelezővé a bankoknál az átváltás díjmentes lehetőségét. Aki tud számolni, gyorsan meglépi...

szaszalino 2010.06.29. 17:08:05

@Vödör: Teljesen rendben van a gondolatod!

smartdrive 2010.06.29. 17:08:35

@ZF2: leírom még egyszer: az, hogy valami túlárazott-e, nem attól függ, hogy mekkora fizetésből veszik meg, hanem hogy mennyi munkából állították elő

wmiki · http://kigondoltam.blog.hu/2014/07/20/stephen_hawking_538 2010.06.29. 17:09:55

@idelle: mert az ország nagyjának a "keményen dolgozó" munkásembereknek az

kivéve, akikről már beszéltem, a naplopó kft vezetői, és az állami beosztásban dolgozó székmelegítők
nekik "természetesen" jóval több

_Venom_ · http://venomblog.blog.hu 2010.06.29. 17:10:01

Érdemes lenne a diákhitelről is írni, amit ész nélkül mindenki felvesz maximális összegben, aztán már 24 évesen tetszeleghet Sziszifusz szerepében.

smartdrive 2010.06.29. 17:10:23

@ZF2: nem érted. ha egy bank nem akar forinthitelt adni, akkor milyen alapon kötelezed rá?

kocsimosással ne foglalkozzanak?

idelle · http://egymondatban.blog.hu/ 2010.06.29. 17:10:56

@inebhedj: "ha valaki mindenféle kibúvókra hivatkozva nem vállal gyereket"

ez az egyik véglet. a másik véglet meg, hogy jajdeugyibugyi az a kis Élet, a Pocaklakó, és akkor is kell, ha egyébként semmilyen feltétel nem adott a normális felneveléséhez.

az igazság meg valszeg most is középtájon van, de tényleg offtopic ez itt.

idelle · http://egymondatban.blog.hu/ 2010.06.29. 17:11:45

@wmiki: szélsőértékekben gondolkodsz, nem vagy komolyan vehető pali, sajnálom.

wmiki · http://kigondoltam.blog.hu/2014/07/20/stephen_hawking_538 2010.06.29. 17:12:32

@idelle: arra célzol, hogy szerinted csak a gazdagok vállalhassanak gyereket?
csak gyferenc és barátai szaporodhassanak?
vagy milyen feltételekre gondoltál, ami a gyerekhez kell?

smartdrive 2010.06.29. 17:12:33

@inebhedj: ez nem igaz, mert élete során előállíthatott akkora termelés-fogyasztás különbözetet, amit aztán nyugdíjasként felélhet. ennek semmi köze sem a saját, sem mások gyerekeihez

inebhedj - szerintem 2010.06.29. 17:13:10

@idelle:

"a felelős gondolkodás azt jelenti, hogy mérlegeled:
- mi történik a hitellel és így az ingatlannal, ha keresőképtelenné válsz (bármikor előfordulhat, sajnos)?
- mi történik, ha jelentékeny mértékben visszaesik a jövedelmed?
- mi történik, ha extrém módon megváltoznak pénzügyi feltételek?"

Na erre gondoltam a szatyor kérdéskörrel. Ha ezt komolyan gondolod, hogy bárki is mérlegeli bármikor így, akkor értelemszerűen senki nem vesz fel hitelt (és akkor még nem is tárgyaltuk a céges hiteleket, pedig azok is vannak kérem, és abba a munkavállaló ugye bele sem szól, csak érzi). Olyan nincs, hogy valaki akkor hitelképes, ha jelentősen visszaesik a jövedelme, extrém módon megváltoznak a pénzügyi feltételek, stb. Ilyen típusú mérlegelésnek semmi értelme nincs, hiszen jöhet egy világháború, egy gömbvillám, egy rendszerváltás, egy gazdasági összeomlás, egy vírus, egy jóképű sorozatgyilkos, vagy egy velvet-hír aminek hatására minden megváltozik.
Ha viszont senki nem vesz fel hitelt, mert ilyen realisztikusan felelősségteljes, akkor az egész rendszernek lőttek.
Úgyhogy ez nem reális érvelés volt, inkább afféle szíriuszi kilencszer csavarodott, vagy mi ;)

wmiki · http://kigondoltam.blog.hu/2014/07/20/stephen_hawking_538 2010.06.29. 17:13:12

@idelle: álomvilágban élsz, nem vagy komolyan vehető
sajnálom

inebhedj - szerintem 2010.06.29. 17:14:53

@smartdrive:

Jó lenne.
De ilyen nincs.
Valamiért a népességváltozás 5. fázisában lévő összes államról szakad a víz nyugdíjbiztosítási rendszer miatt.

mitchell 2010.06.29. 17:15:46

a bankok alapvetően ott hibáztak, hogy a nagy árversenyben fedezet nélkül adták a hiteleket, tehát, ha felvett valaki 20 évre 100.000 svájci frankot akkor a magyar kereskedelmi bankok nem ezt a forrást szerezték meg tehát nem szereztek ilyen futamidőre ilyen összeget, hanem az olcsóbb megoldást választva 3 havonta vásároltak be,így nagyob profitot tudtak elérni,ezért gyűrűzött be a folyamat ilyen durván

végülis leegyszerűsítve olyan eszközt adtak nekem kölcsön ami nem is volt nekik...

smartdrive 2010.06.29. 17:17:54

@inebhedj: mert túlértékelték azt a különbséget

Veder1 2010.06.29. 17:18:03

@ZF2, a devizahitelezésre azért volt szükség, mert az impotens kormányaink - 90-től kezdve mindegyik - képtelenek voltak a nagy alrendszereket (tb, nyugdíj, oktatás stb.) megreformálni és ezzel növekedő pályára állítani a gazdaságot. Ezért inkább felfuttatták a belső keresletet a lakásokra (bankhitelből), és azt gondolták, hogy majd a mesterségesen támogatott építőipar (60%-a állami megrendelés) meg a külföldi építőipari befektetők majd jól eljátszák ezt a szerepet. Ez működött is néhány évig (hány család él ma Mo-n az építőiparból?), csak aztán a bankok benyújtották a számlát, és most mindenki szopik, mivel a magyar gazdaság még mindig versenyképtelen. Konkrétan mit is termelünk, ami miatt nyugati életszínvonalat várnánk el?

Veder1 2010.06.29. 17:19:21

@smartdrive, és a munka értékét hogyan állapítod meg ;-)

Globetrotter2014 2010.06.29. 17:22:47

@Vödör: és ehhez miért is kellett devizahitel?

szaszalino 2010.06.29. 17:23:35

@idelle: Ez egy picit sántít…!
Ha be tudod biztosítani magad (nekem van hitelre biztosításom, ha megdöglök, a biztosító fizet az asszony hejett, ez ’asszem, tiszta sor) de ha nem számolsz azzal, hogy a hamburgerzabálok kibasznak a világgazdasággal, baszhatod a B tervet, vagy eladsz mindent ’félpézé és integethetsz a befizetett hiteled után, mert most a kocsid és hazád szart sem ér, viszont a hiteled, mert az effektíve már jóval több mint amennyit felvettél annó.
Nem olyan egyszerű ez, hogy átgondolni, meg B terv okosság: Ha belecsöppensz egy gazdasági válságba, vele együtt a hiteleddel, az nem biztos, hogy csak a TE hibád.
Azt mondják, hogy közel százezer körüli a megbillent adósok száma, azt azért nem állíthatja senki, csak úgy ész nélkül, hogy ez mind felelőtlenség, és csak amolyan játék számukra a nem fizetés, régen is voltak bedőlt hitelek, még az átkosban is.
Nekem, aki megérzi mindezt, és nem tartozik (még) a megbillent százezer közzé, de az elég szar érzés, közel járni hozzá.
…és hiába a B terv….

labi 2010.06.29. 17:25:41

@inebhedj:

Pedig én ez alapján döntöttem. :)

Asszony cseszegetett, hogy vegyünk fel hitelt és úgy építkezzünk.
Szépen elmagyaráztam neki, hogy oké hogy most mind a ketten dolgozunk, de a következő 10-20 évben ő elmegy szülni, beüthet bármi csúnya a devizahitellel.
"de hát a tesójáék is vettekfe hitelt és bezzgnekik már van nagyobb és milyen jól beis rendezték, deszép"

No végül nem vettünk fel hitelt, hanem még négy évet vártunk az építkezéssel.

Nos, decemberben lett kész a házam. Nem nagy, nincs benne plazmatévé csak a "normál" régi, és a kertrendezés is vár amíg bejön még pénz mert nem hajt a tatár, de mindez hitel nélkül.

A bezzegtesóék meg szopnak jelenleg mint a torkosborz.
Asszony meg most már örvend, hogy akkor nem hagytam magam.

SiKom 2010.06.29. 17:27:36

Jajj, hagyjuk már a devizahitelesek basztatását!

Az állam miben vette fel az IMF-től a hitelt? Csak nem devizában?

És ez meg hogy lehet? Az állam azt a példát mutatja, hogy gyerünk, adósodjunk el devizában, de az állampolgárokat megrója ugyanezért? Ez vicc!

A 90-100 ezer devizahiteles bedőlése a maradék 800 ezer jó részét is bedöntené.
És ezek dolgozó emberek! Akik, ha nem lesz fedél, talán nem dolgozók, hanem segélyesek lesznek.

Jó lenne Magyarországnak +500-600 ezer munkanélküli, segélyen élő ember? Nem hiszem.

Globetrotter2014 2010.06.29. 17:27:58

@Vödör: és ne tegyünk egyenlőséget az újépítésűre adott államilag garantált frointhitel és a plazmatévére mindenfélének kiadott devizahitel között. Előbbi lehetővé tette forráshiányos fiataloknak hogy a családsalapításhoz szükséges lakás lakbére helyett hitelt ötrlesszenek stabil körülmények között. Ez azért nem egy társadalami sznosság szempntjáéból mellőzendő terület. Ráadsul az újépítésűeknél a legalitás felé terelte a tiszta feketegazdaságból az építőipart. Ha az adókedvezények nem is hozank sok bevételt, a GDP adat legalább javul (és közelebb kerül a reális értékhez)

MickthePick 2010.06.29. 17:28:35

3 éve kocsira vettem fel CHF hitelt, akkor 37 ezer volt, a fizum 210 nettó.
Rá egy évre úgy alakult az életem, hogy "megörököltem" egy szinté CHF-el terhelt kicsi lakást, akkor annak a törlesztője 45 ezer körül volt. Gondoltam, nem baj, mert közben új melóm lett, immár kicsivel 300 nettó felett. A kettő együtt ugye alig 80-85e volt /hó, ez sima ügy ennyi fizuval.
A válságkor felment a kettő együtt 120-130 köré, nem örültem, de még simán vállalható. A bankok persze azóta sem csökkentettek kamatot, de idén 110 körül konszolidálódott a kettő.
Most viszont mennyi lesz, nem tudom. Ha nem mentem volna ki közben külföldre melózni, és nem EUR-ban kapnám a fizum, asszem elég ideges lennék. HAza szerettem volna menni már idén, de így nem fogok, azt hiszem.
Mindezzel csak elő szerettem volna készíteni a véleményemet azzal a 2 ténnyel, hogy 1)sose vettem fel felelőtlenül egyetlen hitelt sem, 2) a mai napig tudom törleszteni normálisan, és hálistennek a melóhelyem is kőstabil itt kitt (azért lekopog :), úgyhogy tutira nem fogok semmiféle segélyre szorulni, még jó ideig, remélhetőleg.

Ezzel együtt a véleményem az, hogy a bankoknak legalább most kutya kötelességük lenne visszamenni a válság előtti kamatokra, minimum ezzel tompítva a problémát. Az összes svájci mutató és kilátás kőstabil, ez a kamat magasan tartás színtiszta extraprofit-kasza. Aki szerint pedig 20, 30, 35 (!) éves időtartamra a +fél % kamat nem jelentős különbség, annak javaslom, hogy kicsit nézzen utána, micsoda óriási már ennyinél is a difi, ami a havi törlesztőt illeti.

SiKom 2010.06.29. 17:28:47

@labi:
"No végül nem vettünk fel hitelt, hanem még négy évet vártunk az építkezéssel."

Abba gondolj bele, hogy van akinek nem 4 évet kellett volna várnia, hanem 18 évet, a hitellel.

De gondolom nem baj, szerinted neveljenek csak gyereket 30 négyzetméteren... Vagy ne is legyen gyerekük?

smartdrive 2010.06.29. 17:29:45

@Sir Kommentor: senki nem mondta, hogy kapjanak segélyt

smartdrive 2010.06.29. 17:30:45

@Sir Kommentor: úgy akkor ne legyen. senkinek nem JÁR

mindenki azt hiszi, hogy neki mindenféle JÁR

Globetrotter2014 2010.06.29. 17:30:56

@Sir Kommentor: baxki ugye ez most csak irónia, és én nem vagyok humoromnál? Azért vettünk fel IMF deivzahitet mert kb 2007 óta senki sem hitelez nekünk a saját devizánkban. Ugyebár azut mi nyomtatjuk és elvileg az árfoylamszablyozás is a mi kezünkben van. A Veres féle trükk óta pedig kicsit elővigyázatosabbak a magyar költségevetési adatokkal...

szaszalino 2010.06.29. 17:33:12

@labi: Ez nagyon szép.
Kvázi akinek van miből építeni, és hitel nélkül is, szülői-családi segítő háttér nélkül, önerőből, az eleve tud mit a tejbe aprítani.
Ha a legsilányabb áron is számolok neked egy házat, mondjuk 13-15 milla, az azért nem kevés lőszer.
Neked, ha tényleg nem volt szükséged hitelre, így a bölcs mondataid nem is érnek itt semmit!

labi 2010.06.29. 17:34:52

@Sir Kommentor: "De gondolom nem baj, szerinted neveljenek csak gyereket 30 négyzetméteren... Vagy ne is legyen gyerekük?"

Nekem van gyerekem, aki hamarabb jött mint a ház és amíg össze nem jött a lóvé a házra, addig 34 négyzetméteren neveltem. Mondjuk ez valóban 4 nm-rel több mint amit mondtál példaként. :)

szaszalino 2010.06.29. 17:37:32

@MickthePick: Erről van ’nagyb(n)aszó!!!

MickthePick 2010.06.29. 17:37:36

@labi: hát azért lássuk, be, ma Magyarországon a 35 év alatti párok nagyjából 0,001%-képes hitel nélkült telket venni és házat építeni.
A példád tehát tökéletesen alkalmatlan bármire.

smartdrive 2010.06.29. 17:38:00

azért az vicces, hogy a gyereket legitimebbnek mondjátok, mint a plazmatévét

labi 2010.06.29. 17:38:20

@szaszalino: Szerencsére ennél olcsóbban jött össze a ház, mint amit te a legsilányabbnak számoltál, és szerencsére nem silány.

Amúg a korábban említett "30 négyzetméteres szörnyedményhez" ha eladja az ember, már nem is olyan sokat kell hozzátenni, hogy kijöjjön belőle egy háromszor akkora ház.

Jahm, és alkalmazott vagyok, ráadásul még középvezető se, hanem sima evezős. Így ha valami hatalmas fizetést feltételezel nelám, az tévedés. :)

MickthePick 2010.06.29. 17:38:48

@MickthePick: bocs, 1valamire jó labj példája: a saját maga fényezésére. Neki aztán lehet jövedelme, le a kalappal!

szaszalino 2010.06.29. 17:39:48

@labi: ez érdekes, de én mindent elhiszek :)

Veder1 2010.06.29. 17:40:59

ZF2, azért hagyták a devizahitelt, mert a forinthiteleket nem tudták volna felvenni. A devizehitelek kb. a mostani árfolyamnál érik be az akkor forinthiteleket, és máris 100 000 nemfizető van. Na pl. azok nem tudtak volna felvenni anno hitelt, nem vettek volna lakást, nem pörgették volna a gazdaságot.

Eszembe jutott még, 2002 környékén az összes köztisztviselő ismerősöm lázas lakásvásárlásba fogott, na nem saját célra, hanem befektetésként, mert olyan támogatott hiteleket kaptak. Na azt a cehhet ki fizette ki?

labi 2010.06.29. 17:41:17

@MickthePick: Mekkora jövedelmet tippelsz nekem? :)
Mint mondottam volt, sima alkalmazott vagyok egy cégnél. Még adót csalni sem tudok. :)

MickthePick 2010.06.29. 17:41:38

@labi: ne kábíts. Ma szinte senki nem tud önerőből hitel nélkül telket venni és házat építeni.
A 34 nm-es lakás miből volt, mellesleg?

Szülői hozadékkal könnyű ugrálni, csak itt nem erről beszél senki.

MickthePick 2010.06.29. 17:43:36

@labi: akkor a kis lakás + a telek miből van? Abból a pici fizetésedből?
Felesleges erőlködni, vagy a kiindulási helyzeted, vagy a kereseted nem tükrözi az átlagot, nagyon távolról sem. Emiatt nem ér semmit a példád. Ugyanilyen helyzetben persze, hogy én se vettem volna fel hitelt. Csak nekem semmi sem volt a seggem alatt, és telket se kaptam, se nem vettem a szintén alkalmazotti fizumból.

szaszalino 2010.06.29. 17:43:44

@MickthePick: jajajaja...
:)
Meg fantázia is akad bőven neki...
Nem silány ház, 34 négyzetméter háromszorosa...
kb. ....úgy tiz milla se...???
...érdekes, mindenesetre érdekes...

smartdrive 2010.06.29. 17:44:56

@Vödör: a plazmatévégyártás nem pörgeti a gazdaságot?

Veder1 2010.06.29. 17:45:57

@labi én 30nm-es szörnyedményt vettem hitelre :D
mert nem volt más... Mondjuk, ha albiba kellene visszamennem, az sem lenne gond, de az biztos, hogy gyerekem nem lesz.Csak azt a pár millió önerőt sajnálom...

labi 2010.06.29. 17:46:16

@szaszalino:
Mondjak még?
Apám rokkantnyugdíjas volt páréves korom óta, 13 éves voltam amikor meghalt, anyámnak 8 általánosa van, sima alkalmazott volt, de már 10 éve nyugdíjas. Ennyit az indulásról, ha esetleg vastag családi hátteret tippelt volna valaki. :)

Veder1 2010.06.29. 17:46:37

@smartdrive, szerintem azokat keleten gyártják

MickthePick 2010.06.29. 17:47:50

@labi: mondjál még, most már tényleg érdekel, miből tellett telekre és kis lakásra egyszerre.
APEH még nem keresgélt nálad?

labi 2010.06.29. 17:49:23

@szaszalino: "Meg fantázia is akad bőven neki...
Nem silány ház, 34 négyzetméter háromszorosa..."

Az általad írt 30 nm háromszorosa. Azaz pontosan 90 négyzetméteres. És valóban 10 milka alatt, bár nem sokkal, hogy pontos legyek 9.900.000-ben állt meg. :)

Globetrotter2014 2010.06.29. 17:49:27

@Vödör: ez baromság. Nekünk a hitel az ingatlan 20% volt, amit egy másik ingatlanból akartunk fedezni. A bank tkp ezzel a devizahotellel azt lehetetlenítette el, hogy ki tudjuk fizetni idő előtt. Van egy kis rálátásom más országok gyakrolatára (több iserő si is vett fel hitelt EURO-országokban, természetesen nem idegen devizában), ilyet egyetlen országban sme láttam még, ami nálunk történt (igaz, ezt már nem az első esetben vagyok kénytelen leírni).

labi 2010.06.29. 17:52:11

@MickthePick: Ki mondta hogy egyszerre tellet rá? A kis szutyok lakást még '94-ben vettem. Fenntartása roppant olcsó volt, bőven lehettt mellette félretenni egy átlagos fizetésből is, ha az ember nem villantós cuccokat meg péniszhosszabbító autókat akart.

Veder1 2010.06.29. 17:52:56

@ZF2, elhiszem, de megint csak oda jutunk vissza, hogy impotens a vezetésünk országgyűléssel, pszáf-el, meg a többi balfékkel együtt.

Globetrotter2014 2010.06.29. 17:53:44

@Vödör: 4-6 % kamatkülönbgség volt a HUF és a CHF hitel között, ezt én nyugodt szívvel bevállaltam volna (ahogy a duplázódott törlesztőrészeltet is ki tudom fizetni), csak ugyebár a végén minden bank elutasított (durva fedezetem volt pedig, sokszorosan is).

Cyr · http://gyermekszoba.blog.hu 2010.06.29. 17:53:58

@Szelid sunmalac-Elmeny designer: "Ugyhogy kerem szepen abbahagyni a sirast, mert amikor nekem tobb volta torlesztoreszletem, en sem alltam neki rinyalni, hogy jaj-jaj allambacsi most segits meg!"

1. Hol láttad, hogy sírok?
2. Állam bácsi megsegített, hanem tűnt volna fel. A kamattámogatott hitellel.
3. Röhögni fogsz: még most is több a törlesztőd, mint az enyém, az okos, "államilag támogatott" forinthiteleddel...

Globetrotter2014 2010.06.29. 17:54:18

@Vödör: na most nem tudok veled vitába szállni :)

smartdrive 2010.06.29. 17:54:41

@ZF2: de hát miért nem gyártunk mi is?

idelle · http://egymondatban.blog.hu/ 2010.06.29. 17:55:05

@inebhedj: "Úgyhogy ez nem reális érvelés volt, inkább afféle szíriuszi kilencszer csavarodott, vagy mi ;) "

@szaszalino: "Ez egy picit sántít…!"

persze, hogy szíriuszi az érv, és persze hogy sántít. ahogy ugyanis a "részvényesek", meg a "multik" úgy képzelik a világot, hogy folyamatos és permanens a fejlődés, az emberek is úgy tekintenek a saját életükre, hogy hosszú távon mindig felfelé ível anyagilag.
pedig az élet hozhat százezer különleges eseményt, aki átélte, az tudja.
az egyik "pillanatban" egy nagy cég üzletág igazgatója voltam, a másikban (mondjuk fél évre rá) meg 10 deka párizsit nem tudtam venni, miközben családi és privát kölcsönökből éltem egy sötét és hideg albérletben. mindeközben a gazdaság dübörgött, csak éppen túlképzett voltam, bárhova is jelentkeztem. vagy éppen alulképzett, cége válogatta.
aztán ez is megváltozott, szerencsére.

természetesen nem azt mondom, hogy az ember mindig arra gondoljon, hogy földönfutó lehet, hanem hogy ez is egy lehetőség. valamint a körülményeket (az életet, nagy szavak) nem csak akkor kell szeretni, ha nekünk kedvez.

ami a válságot illeti: kb. 2007 környékén már lehetett sejteni, hogy baj lesz, csak a nagy dübörgés elnyomta a pár suttogva kétkedőt.

azt is gondolom,hogy a 90-100 ezer veszélyes kockázatos devizahitelt nem lehet egy kalap alá venni, de majdnem biztos vagyok, hogy a nagy részük magában hordozott egy legalább közepes szintű kockázatot.

szaszalino 2010.06.29. 17:55:54

Múltkor dumálunk szomszéddal, mondja kúrva drága minden, lemondja a kábeltévét, majd kilógat ablakon egy drótot, ’oszt kész, elég neki 3 adó is.
Mondom ja, majd én is ezt csinálom a végén, mert a hitel most nekünk is sok.
Hitel????????
Felordít lenézően: - életemben nem vennék fel hitelt!!!!
Semmi hitele nincs ez igaz, anno a lakást felkínálta neki az önkormányzat 650ezer forintért 1997-ben, na, nekem is így kellett volna lakást szerezni, semmi bajom se lenne, és oszthatnám a sok hülyének az észt, hogy milyen balfaszok aki hitelt vettek fel…

Veder1 2010.06.29. 17:58:06

@smartdrive, mert nem értünk hozzá. Tulképp semmihez sem értünk, ezen kellene változtatni. Egyik tanárom mondta, hogy ha annak idején amikor kijött a rubik kocka, az egész ország ráállt volna, hogy napi 24 órában azt gyártsa, nem lett volna állami adósságunk. Persze ez hülyeség, de a finnek mondjuk a nokiával megcsinálták.

Veder1 2010.06.29. 17:59:52

@idelle, az biztos, hogy a most bedőlők egy jó része alacsony árfolyam esetén se tudná fizetni a hitelét.

Cyr · http://gyermekszoba.blog.hu 2010.06.29. 18:00:11

@idelle: "a felelős gondolkodás azt jelenti, hogy mérlegeled:
- mi történik a hitellel és így az ingatlannal, ha keresőképtelenné válsz (bármikor előfordulhat, sajnos)?
- mi történik, ha jelentékeny mértékben visszaesik a jövedelmed?
- mi történik, ha extrém módon megváltoznak pénzügyi feltételek?"

Lefordítom. Élj úgy nap, mint nap, hogy bármikor a fejedre eshet a féltégla, jöhet egy frankó, Coppolás világvége.
Sok boldogságot hozzá :)

Globetrotter2014 2010.06.29. 18:02:13

@smartdrive: gyártottunk sokáig, az első elköltöző fecske az IBM volt 2003 körül (ok még mindig gyártunk is, de a trend egyértelműen Kína azóta). De sajnos ez nem csak a mi kezünkben van, Trichet / Greenspan és utódjaik játszák le nagyban mi csak érintettek vagyunk, irányítók aligha. Meg az sem segít ha a jegybank az ország ellen játszik. Erről viszont minden ellenzéi jegybankelnök mesélhetne, Surányi (MDF alatt), Járai (2002 után) és Simor (ráadásul ő nem is volt ellenzékben) egyaránt...

idelle · http://egymondatban.blog.hu/ 2010.06.29. 18:04:05

@Cyr: ha húsz évre eladósodsz, az megér néhány nap (hét) mérlegelést és gondolkozást, tervezést, nem?

szaszalino 2010.06.29. 18:08:35

@idelle: "de majdnem biztos vagyok, hogy a nagy részük magában hordozott egy legalább közepes szintű kockázatot"

Felelőssége azért csak felróható valahol a bankoknak is??? Azt a pénzt a Bankok adták oda!!!
Nem hiszem, hogy ennyire balfaszok lettek volna a bankok elemzői, nekük sem volt érdekük, hogy szopókáztassák majd magukat. Nem kalkuláltak a gazdasági válsággal, bedőlt hitelekkel igen, de az mindig is egy bank kockázata, de nem a tömeges bedőlésre épít egy bank, Sőt, az akkori piaci értékre adtak hitelt, és nem kértek túlbiztosítást, ha nem fizetsz viszi a házat ’oszt kész.
Most hiába vinné, senkinek nem kell, és csak költsége van a banknak belőle, ha árverez, félő, hogy nagyot bukik a bank is.
Egy szónak is száz a vége az amcsik beszopaták a világot, és szópik miattuk az egész világ is, így mi is, nem kell ezt túlmagyarázni, ha nem keres elég lét az ember, akkor baszhatja a bölcselését...

anyadmajma 2010.06.29. 18:12:26

Nos, csak egy pár adat a témához:
Valamikor 1998 körül a világ "nagyjai és okosai"(g8, g10, g20, gvégtelen stb.) megegyeztek, hogy az addigi gyakorlat, miszerint az adott ország pénzére tartanak némi aranyfedezetet egy hülyeség, és szűnjön meg. Aztán szépen ezen a szálon elindulva nagyon gyorsan kivették a jegybankok kezéből a pénzteremtés privilégiumát, átadták a kereskedelmi bankoknak, akik hitelkihelyezésekkel érik ezt el. Ettől pörög ám a gazdaság! Mellékesen abban is megegyeztek, hogy az államnak nem kell, és ne is nagyon legyen joga beleszólni a "piacba", mondván hogy az szabályozza önmagát, és ez tök jó. Hamar elfelejtették az 1930-as éveket, majd jött 2008, és lám, a piac szabályozta önmagát. Ugyanúgy, mint 1932-33-ban. Most aztán sírnak, mint a fűrdőskurvák, hogy mi ezt nem így akartuk.
A magyar gazdaság helye a világban meg eléggé alul van, mivel nincs igazándiból nemzeti össztermékünk. Ahogy már feljebb írták, nincs mit eladnunk. Az új építésű lakások ugyan beleszámítanak a GDP-be, de az vajon meddig új? És ha valaki halott már Marxról, az sejti, hogy az öreg forog a sírjában, ő ezt már megírta 1800valamikor! A tőzsde nem csinál terméket, az csak légbőlkapott adott szó szintjén van.
A másik nagy probléma, hogy az amerikai bankok 2, sőt 3!!! szoros jelzáloghitelt adtak egy házra. Na, az a fedeztet! Nálunk azért ennél jóval szigorúbb a minősítés, bár az utóbbi pár évben tényleg egy vicc a hitelbírálat. És mivel ma nálunk a külföldi tőke diktál mindent, és hát ugye a bankok-biztosítók vezetősége valahogy úgy van, hogy neki kell egy meghatározott haszon, és azt bármi áron el kell érni, ezért szívunk egy kicsit jobban, mint jelenleg kéne.

@inebhedj: Ja, és képzeld, én így vettem fel hitelt lakásra, nem gyenge manőverrel és taktikával. Eddig bejött, legalábbis nem fogok bedőlni, még ha a éppen át kellett térni a "b" tervre.

smartdrive 2010.06.29. 18:12:51

@ZF2: ehelyett a gazdaságunk megpróbáljuk az építőiparra alapozni, amihez fizetőképes keresletet csak a külföldi kézben lévő bankokon keresztül lehet biztosítani. bravó

anyadmajma 2010.06.29. 18:16:20

@szaszalino: Rossz hírem van: DE, ENNYIRE balfszok voltak a bankok. A sok hülye semmihezseértő-magáttőzsdegurunakhívő kis nyomoronc bankárképződmény egyszerűen még most sem hiszi el, hogy ez miattuk van, mert ők voltak a felelősök. És nem csak a hírekben mondott amerikai bankok osztogattak ám prémiumot. Az OTP hogy tudta elérni, hogy a világon neki lett a legnagyobb nyeresége tavaly?

szaszalino 2010.06.29. 18:16:23

@anyadmajma: ez így van ahogyan írtad!
Végre egy olyan ember, aki lát is, nem csak néz!!!
OK!

idelle · http://egymondatban.blog.hu/ 2010.06.29. 18:20:47

@szaszalino: "Felelőssége azért csak felróható valahol a bankoknak is??? "

írtam is róla. a bankok felelőssége abban keresendő, hogy a részvényeseik menedzsmentre nehezedő nyomása miatt lazult a hitelfeltételek szigorú ellenőrzése.

ugyanakkor vissza szoktam kérdezni, hogy amikor a negatív árfolyamkülönbözet a hitelfelvevő számára volt kedvező, hányan tették félre a különbözetet a nehezebb időkre. szerintem senki, akkor az úgy volt jó.

anyadmajma 2010.06.29. 18:21:06

@smartdrive: Építőipar ma magyaroszágon nincs, csak taknyoló-tákolók léteznek (tisztelet a nagyon kevés, és ez miatt elhanyagolható kisebbségnek.)
És ugye ez egy jó magyar szokás, hogy saját öröklakás! kell. Európa 2/3-a bérlakásban lakik. Persze, lehet itt jönni a fizetésekkel, de inkább az a probléma, hogy ma nálunk nincs kultúrája a bérlakásnak. Az önkormányzatikat elkótyavetyélték, a magán-bérlakások meg nem alakultak ki. Ha valaki két karácsonyt megél egy albérletben, az manapság már szerencsés ember.

Globetrotter2014 2010.06.29. 18:22:14

@smartdrive: megint elbeszélünk egyméás mellett. Nem igaz hogy ehhez devizahitel kell. Nyugidtan lehetett volna Ft hitel is. Mondom, hiába volt tmogatott, a bankok egyszerűen nem adták. Ezt azért illene megtorolni. A másik hgy nem ehelyett hanem emellett. Nem teheted fel a gazdaságpolitkádat egy lapra (ill "lapos tvre"), zöldmezős beruázás támogatása mellett nyugodtan lehet támogatni az építkézéseket (főleg ha ez nem csak előmozdítja de a meglévőt is kiifehéríti). Nekem úgy tűnt hogy az elmúlt 8 év első 2-3 évében nem is annyira a "mit" volt a baj hanem a "hogyan".

Globetrotter2014 2010.06.29. 18:24:03

@anyadmajma: ez máshol is úgy van (sok nyugati példát ismerek), ha egy vállakozó nem saját magnak épít ott sok slendriánsgá lesz, garancaiidőn belül becsődölt vállalkozókkal...

anyadmajma 2010.06.29. 18:25:10

@idelle: Igen, ha lemegy az árfolyam, az ember elkölti, nem rakja el. Viszont 1% kamatemelés kb 10-12%-os törlesztőrészlet-emelkedést jelent.
Ahogy nagyanyám szokta volt mondani: spórolni nem akkor kell, amikor nincs.
És a nagy probléma a fogyasztási hitelek felvétele, viszont a nagy baj meg a lakáshitelek-bedőlése.

szaszalino 2010.06.29. 18:25:59

@idelle: "ugyanakkor vissza szoktam kérdezni, hogy amikor a negatív árfolyamkülönbözet a hitelfelvevő számára volt kedvező, hányan tették félre a különbözetet a nehezebb időkre. szerintem senki, akkor az úgy volt jó"

:)
nem sok ilyen volt, mert ugyanakkor gyorsan kamatot is emeltek :)

anyadmajma 2010.06.29. 18:27:36

@ZF2: És ez jól van így? mert külföldön is így van? Először is elő kéne venni a műszaki ellenőrt ilyen esetben. Aztán meg kéne teremteni a lehetőséget, hogy pénzt csak akkor kapjon, ha elvégezte rendesen a munkát. Jelenleg erre pl. hiteles építkezésnél a hitelösszeg max. 10%-a lehet, amit a bank visszatart. Szerintem ez elég kevés.

Globetrotter2014 2010.06.29. 18:27:40

@szaszalino: vagy egyszerűen nem adnak devizahitelt gyenge forintnál (a amatprémium mellett)...

Globetrotter2014 2010.06.29. 18:31:32

@anyadmajma: ismerős németo-ban építetett. A tetőszigetelés és a vakolás már az ő feladata lett, mert a (határmenti) "offshore" építetttő cég csődöt jelentett. Persze vann administratív módszerek ezek csökkentésére, de amíg köztasrtozással bíró meg "offshore" (jegybankelnökünk tiszteletben tartása mellett fontos az idézőjel) cégek kapják az adóforintokat addig nehéz bármiről beszéni. Ha csak ez megszűnik már nagy az előrelépés. Persze az agyilag amputált droidhadsereg a pirsolaon erre nem fog emlékezni, csak a 10 forintos kenyérre amit visszahoztak. ööö vagy az sem volt? :)

anyadmajma 2010.06.29. 18:37:52

@ZF2: 3,60 Ft-os volt a kenyér!:)

Persze, ilyenek mindenhol vannak, csaló mindenhol van. De mutathatnánk példát a világnak abban is, hogy visszaszorítjuk a lehetőségeket, hogy ne lehessen olyan könnyen megtenni.

inebhedj - szerintem 2010.06.29. 18:41:34

Én egyszer a hiteltörlesztés alatt kötöttem le egy kisebb (hirtelen jött) összeget pont a részlet miatt tartaléknak ugyanannál a banknál. A nettó jövedék százaléka meg sem közelítette az éppen aktuális hitelkamat emelkedést - igaz annak akkor éppen nem volt köze semmilyen árfolyamhoz, csak valamiért emelkedett a kamat (talán logót cserélt a bank, vagy ki tudja).

Máskülönben mi 15 évig nyomtuk albérletben, míg végre (a második felelőtlen gyerekkel is a pocakban ugyebár) sikerült hitelre megvenni álmaink fentebb leírt házát (aminek a vételi ára érdekes módon éppen 100-osa volt az akkor bérelt lakásunk bérleti díjának).

Átgondolt, felelősségteljes, szakértői, mi?

anyadmajma 2010.06.29. 18:48:04

@inebhedj: A betéteket hagyjuk. Az a másik rablás. Én már végigjártam pár bankot, és kiröhögtem őket, majd mikor kijöttem, sírva fakadtam nyomoromban. A kérdésem baromi egyszerű volt: Ha most nyitok egy számlát, beteszek 100e Ft.-ot, az akciós lekötéskükbe, és a futamidő végén megszüntetem a számlám, akkor mennyi pénzt adnak a kezembe a pénztárnál? Az akciós 14%-osnak hírdetett kamat esetén is évi 8%-ra jött ki a nettó kamat, amit megkapok. Mert ugye számlavezetési díj, meg egyéb jutalékok. Persze, minnél több milliót teszel be, ez annál kisebb tétel, de én sajna szegény vagyok.

buksza.blog.hu · http://buksza.blog.hu 2010.06.29. 18:56:52

Nekem is nagyon tetszik és egyetértek vele, főként a "nagymamás" gondolat résszel.

Cyr · http://gyermekszoba.blog.hu 2010.06.29. 18:58:19

@idelle: Nyitott kapuk. Fél éven át mérlegeltük a dolgot előtte.

Cyr · http://gyermekszoba.blog.hu 2010.06.29. 19:02:00

@idelle: "hányan tették félre a különbözetet a nehezebb időkre. szerintem senki, akkor az úgy volt jó. "

Ismerek jónéhány hitelest - köztünk magunkat is - akik havonta 10-20 ezerrel többet fizettek be törlesztő gyanánt a hitelszámlára, teszem ezt a mai napig is, hónapról hónapra. Azonban, amikor az árfolyam javult, a bankok kamatot emeltek, tehát különbözet azért nem volt.

anyadmajma 2010.06.29. 19:11:54

@Cyr: Na, ezt rosszul tudod, mert volt különbözet. Csak nem a te javadra. Kicsit morbid humor, de sajna ez nem vicc.
Sőt, a forintot leváltják devizára, nem épp a legjobb árfolyamon(eladási, napi legmagasabb), és ezért még kezelési költséget is felszámolnak. De ez még mind semmi, mert külön váltási költséget is számolnak. Ezektől várjuk, hogy "humánusak" legyenek velünk?

Cyr · http://gyermekszoba.blog.hu 2010.06.29. 19:17:34

@anyadmajma: Tudod mit? Lehet, hogy morbid, de röhögök. Nem magamon, magamért. Felelősen, hosszú távra gondolkozva ugyanis nem csak a testi épségemet kell megőriznem ahhoz, hogy a hátam mögött tudhassam valamikor a hiteleimet.

inebhedj - szerintem 2010.06.29. 19:20:41

Ezt a bérlakás-elméletet meg nem is értem.

Illetve ezt se.

De a kettőnek, tehát a hitelek sorsának, és a "bérlakás-kultúra"-nélküliségnek ugyanaz az oka.

Ennek az országnak a jövedelemviszonyai össze sem hasonlíthatóak a bérlakásban kulturált országokéval. Ugyan miből fizetné az a bérlakást Magyarországon, aki a hitelt se tudja?

És ugyan hogyan lehetne befektetni bérlakásokba?

A hitel konstukciók korántsem annyira kedvezőek az ilyen befektetők számára sem, hogy a bérleti díjak alacsonyabbak legyenek, mint egy közvetlen törlesztő részlet, ráadásul a díjba be kell építeni a fenntartási, üzemeltetési, biztosítási költségeket, és értelemszerűen a nyereséget is. Ez összességében pedig magasabb bérleti díjakat eredményez, mint a közvetlen törlesztőrészlet. Ebben az országban a bérlakás-vállalkozások ugyanúgy dőlnének be, mint a lakáshitelesek.

Egyszerűen arról van szó, hogy ugyanazon munka, ugyanazon megtermelt érték jóval (nagyságrenddel) alacsonyabb jövedelmet eredményez az előállító számára itt, mint szerencsésebb országokban, ugyanakkor a költségek, árak, adók "versenyképesek".

A felelősségteljes gondolkodást tehát jóval magasabb szinten kellett volna lezavarni, a gazdaság tőke erősebb külföldi vállalkozások javára történő feltétel nélküli megnyitása előtt, a mai napig meg nem történt nemzetgazdasági erőforrások felmérése, és stratégia kialakítás előtt, a belső és külső államadósság esztelen növelgetése előtt.

A pénzintézetek felelősségének a kérdése sem elhanyagolható, így a kockázatviselésük jelentős növelése sem megkerülhető, figyelembe véve, hogy a nemzetgazdaság az elmúlt 20-egynehány évben mekkora összeget invesztált a szektor feltőkésítésébe, másként fogalmazva, például a jelenlegi adósok (és persze mindenki más is) komoly összegeket injekciózott bankkonszolidációkba (és a privatizáció más regényes területeibe) - tessenek csak nézegetni a mértéktartóan izgalmas Számvevő Széki jelentéseket.

Sokapediglen, és fenntarva, hogy különböző konkrét hitelkonstukciók és felhasználások között komoly különbségek vannak; azok részéről, akik éppen, közvetlenül nem tartoznak hitelintézetnek, szemrehányásokkal illetni a hiteleseket elég hülyén jön ki. Részben azért is, mert mondjuk az államadósság, vagy a cégadósságok őket éppúgy érint(het)ik, adott esetben meg a hiteleseket pont nem.

(Csak az érthetőség kedvéért elbagatellizált példák:
- nekem ugyan semmi szükségem nincs autópályákra, miért is fizessek én jelenleg és jövőbeli adómból a költségek és az erre a célra felvett hitelek után;
- kerülöm Pestet, mint a rossz pénzt, hol érdekel engem a híd felújítás, metróépítés, ugyan mért is kéne finanszíroznom ezeket, miért is éget engem a pesti közlekedés megoldása;
- miért az én befizetett tb-mből ápolják az autóbaleseteseket, minek ülnek kocsiba, miért nem gondolják át a veszélyeket;
- hol érdekel engem a hazai (mező)gazdaság állapota, mikor spanyol üvegházi paradicsomot, és brazil csirkét eszek kínai tányérból;
- stb.)

anyadmajma 2010.06.29. 19:23:38

@Cyr: Na, itt a lényeg, a felelős és a felelőtlen hitelfelvevők közti különbséghez. Nem csak az a lényeg, hogy ki tudok-e fizetni 10-15%-al többet havonta, hanem azt is át kell gondolni, hogy hogyan fogom kifizetni, illetve mi van, ha nem tudom kifizetni?

inebhedj - szerintem 2010.06.29. 19:28:20

@anyadmajma:
"A betéteket hagyjuk. Az a másik rablás."

Így van, teszteltem. :)

1,5 millió Ft-os, 3 hónapos lekötésnél az _összes_ költség* és adó felszámítása után nyereség: -0,3 %.
(azaz 5.000 Ft bukás).

(*Ez nem tartalmaz valutaváltási árfolyam veszteséget és költséget)

anyadmajma 2010.06.29. 19:34:21

@inebhedj: Bérlakás elmélet: Ha lenne, nem kéne saját lakás. De az nincs, mivel ahogy jól mondtad, a bérleti díj magasabb is lehet a hitelrészletnél. Az esetleg kezdetben az olyan embereknek lehetne megoldás, akiknek éppen pont nincs indulótőkéjük, vagy esetleg plusz ingatlanfedezetük. Mert a lakás árának a minimum fele zsebbe kellett hogy legyen még pár éve. És azért az sem elhanyagolható, hogy esetleg biztosan tudja az illető, hogy amíg fizet, addig akár 20 évig is lakhat abban a lakásban, nem fogja a főbérlő kirakni, mert rosszat álmodott.
A lakáshiteleseket még megértem valahol, hogy ennyire eladósodottak, de a többit nem, az megérdemli. Mert sem a nagyképernyős tévé, sem a személyi hitel, sem az 5-7 éves autóhitel nem létkérdés, pusztán túlköltekezés, és az idiótizmus netovábbja.
Ez ma magyarországon nagyon igaz szinte mindenre, bár autóra mondták: Itthon mindenki legalább eggyel nagyobb autóval jár, mint amit megengedhet magának.

inebhedj - szerintem 2010.06.29. 19:42:01

@anyadmajma:

Fogyasztási (és/vagy autó) kölcsönöm nincs (szerény és csak magamra vonatkoztatott magánvéleményem az, hogy ha annyi pénzem van, hogy fel tudok venni hitelt egy fogyasztási eszközre, akkor már meg is tudom venni :) ).

Ami a lakáshitelt illeti, az már csak hab a tortán, hogy az ingatlan nem egyszerűen vagyontárgy (legalábbis az én és a hasonlók esetében), hanem élettér, azaz vannak berendezési tárgyak, háztartási gépek, és effélék, ezeket szintén be kell szerezni (én speciel kerülve a fogyasztási hitelt, a saját tőkém terhére tettem-teszem), továbbá biztosítást is köt az ember (a banknak :) ), és így tovább.

Az előbbi hozzászólásomban kicsit elvetettem a sulykot az általánosítással, azért nem mindenkinél képez ugyanaz a munka nagyságrenddel alacsonyabb jövedelmet itt, mint mondjuk az USA-ban vagy Németországban, sőt van akinél nagyságrenddel magasabbat is eredményez, igaz, az ő esetükben szerencsére mód sincs bércsökkentésre. ;)

De ez megint nagyon off.

anyadmajma 2010.06.29. 19:52:48

@inebhedj: Igen, ez nagyon off, de akikről beszélünk, nem éppen a potenciális hitelfelvevő réteg.:) És a bércsökkentése meg nem helyi sajátosság, hanem Eu-előírás. Vannak bizonyos dolgok, amiknek rendesen kéne működnie, és nem lennének ekkorák a problémák.
De jelenleg a magyar dolgozók nagy részének a komplett bértömege kevesebb, mint a "nyugati" emberek nettó bére. A költekezési színvonalat viszont itthon is hozzájuk szabták. Semmivel se drágább pl. "nyugaton" bevásárolni egy boltban, mint nálunk. Leszámítva persze az élelmiszer jellegű termékeket, mint pl. a tesco-minőség. De ez igaz a ruházkodásra, meg minden másra is. A szolgáltatás vitathatatlanul olcsóbb nálunk, de már nem olyan nagyon sokkal.

anyadmajma 2010.06.29. 19:56:03

@inebhedj: Ja, és hogy on is legyen: Nem személyeskedve rád gondoltam a különböző hitelek kapcsán, hanem általánosságban írtam róla.
Az egyetlen fogyasztási hitel, amivel úgymond mindenki jól jár, az a 0%THM-ű vásárlási hitel.
De én személy szerint azt is csak akkor vagyok hajlandó felvenni, ha legalább az összeg 2/3-a megvan kp., és arra a termékre gyűjtök.:)

inebhedj - szerintem 2010.06.29. 20:01:44

@anyadmajma:
"És a bércsökkentése meg nem helyi sajátosság, hanem Eu-előírás."

Pontosabban a bércsökkentés tilalma.
Tudok róla, hogy EU-előírás, sőt szinte mindenki tud erről ebben az országban immár.
És mindenki várja, hogy a saját szakmájában / foglalkozásában is megszülessen az ezzel analóg előírás, ami már csak azért is jó lenne, mert a hitelintézetek kockázata jelentősen csökkenne az adósok eme pénzügyi megerősíttetésével. :)

Humperdickk · http://kikellennekjonni.blog.hu/ 2010.06.30. 08:46:46

@Ez vagyok: én most váltottam bankot. Szinte minden ingyen van, csak a (általam külön kért) sms-küldés nem, az havi 150 ft. E mellett akármelyik autmatából akárhányszor vehetek fel pénzt (az egész világon!), csoportos megbízás, netbanking ingyen van... Nem sorolom.

Tudatosan kell kezelni a pénzügyeinket, és nem lesz semmi baj. Na jó, atomháború ellen nem véd :)
süti beállítások módosítása